سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

چهار نوع آب مورد نیاز میدانهای نفتی غرب کارون تامین شد

    کرامت بهبهانی در گفتگو با خبرنگار شرکت متن، با بیان اینکه اجرای زیرساختهای آبرسانی به طرحهای غرب کارون یکی از افتخارات شرکت متن است، گفت: این پروژه به طور کامل به شکل EPC توسط شرکت متن انجام شده و اگرچه تامین تجهیزات آبرسانی با توجه به تحریم سخت بود اما با اندکی تاخیر توانستیم این پروژه را تکمیل کنیم.

وی با بیان اینکه از ابتدای برنامه ریزی برای میدان آزادگان در سالهای گذشته چندین برنامه زیرساختی تامین آب، مخابرات، جاده ، فضای سبز، مدارس و هنرستان در نظر گرفته شده بود که هر کدام از آنها به ترتیب آغاز شده و به پایان رسیده اند و یا در مراحل پایانی هستند.

بهبهانی با اعلام اینکه هنرستانها در سال ۸۹ تحویل داده شده و تاکنون ۲ دبیرستان نیز تحویل شده است، گفت: از این تعهدات یک دبیرستان دیگر آماده تحویل بوده و یک واحد دیگر هم تا چند ماه آینده آماده تحویل خواهد بود.

وی همچنین به اجرای زیرساخت مخابرات و اجرای ۱۰۵۰ کیلومتر فیبر نوری و سایر تاسیسات مخابراتی اشاره کرد و گفت: این پروژه نیز با حدود ۷۰ درصد پیشرفت در حال اجرا است.

مجری پروژه آزادگان شمالی در شرکت متن اعتبار صرف شده برای اجرای پروژه زیرساخت آبرسانی به طرح های غرب کارون را ۱۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به تغییرات قیمتی و محدودیتهای تامین تجهیزات اگر قرار بود این پروژه را در حال حاضر آغاز کنیم حداق ۳۰۰ میلیارد تومان نیاز داشت و در نهایت کیفیت فعلی هم به دست نمی آمد.

بهبهانی گفت: عملیات پیش تحویل دهی پروژه به بهره بردار هفته گذشته برگزار و شرکت متن به طور موقت پروژه را تحویل گرفته است و پس از رفع نواقص احتمالی که تعداد آن بسیار محدود است ، پروژه را به شرکت اروندان به عنوان بهره بردار نهایی تحویل خواهیم داد.

وی در ادامه افزود: محل برداشت آب مورد نیاز این پروژه دو رودخانه کرخه و کارون هستند که از هر کدام ۳۰۳ متر مکعب آب در ساعت برداشت شده و به چهار نوع آب شامل آب آشامیدنی، آب نمکزدایی، آب خوراک بویلرها و آب آتشنشانی تبدیل و آماده ارسال به میدانهای غرب کارون شامل آزادگان شمالی، یادآوران ، نیروگاه ، واحد بهره برداری جفیر و مجتمع NGL می شود.

وی تاکید کرد که پسآبهای حاصل از فرآورش و تبدیل آب در این طرح فرآوری شده و آماده تزریق به مخزن می شوند و به این ترتیب هیچ گونه آلودگی در منطقه ایجاد نمی شود.

بهبهانی یادآور شد که آبرسانی این پروژه از طریق ۳۲۰ کیلومتر لوله های GRE انجام می شود و افزود: موضوع تامین امنیت این خطوط لوله اهمیت بسیاری داشت و به دلیل وجود معارضان قابل توجه در منطقه مقرر شده تا از طریق یک قرارداد مجزا پیمانکاری معتبر تامین امنیت این خطوط لوله را بر عهده گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ بهمن ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۹۶۰۱ بازدید