سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

ظرفیت تولید نفت در میادین غرب کارون تا سال آینده حدود ۲۲۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد

    به گزارش خبرنگار شرکت مهندسی و توسعه نفت، عبدالرضا حاجی‌حسین‌نژاد درجریان بازدید خبرنگاران از میادین حوزه غرب کارون با اشاره به توجه و اهمیت  ویژه ای که وزیر نفت در یک سال و اندی اخیر در مورد حوزه غرب کارون داشته است، گفت: بسیاری از این میادین در این سالها به وضعیت نامطلوبی رسیده بودند و حتی در مورد آزادگان شرایط بسیار خاص شده بود اما با همت بیشتر و استفاده از توان داخل توانستیم شرایط را به نقطه مطلوبی برسانیم و به زودی خبرهای خوبی از این حوزه خواهید شنید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر عملیات توسعه آزادگان جنوبی را شرکت متن با همکاری شرکتهای داخلی انجام می دهد، افزود: ۴٠ حلقه چاه این میدان به شرکت ملی حفاری، ۴٠ حلقه به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، ٢٠ حلقه چاه دیگر به شرکتی خصوصی وابسته به بنیاد مستضعفان و ۵٠ حلقه چاه به یک شرکت مشترک ایرانی – خارجی واگذار شده و ما از روند حفاری رضایت داریم.

وی با اعلام این خبر که حفاری تعدادی از چاه‌ها به پایان رسیده ومناقصه تعدادی دیگر در حال انجام است، گفت: این اقدامات تا پایان بهمن ماه تمام     می شود و امیدواریم تا ۵٠ هزار بشکه به تولید فعلی این میدان افزوده شود همچنین با اعلام اینکه فاز اول آزادگان جنوبی برای ٣٢٠ هزار بشکه پیش بینی شده و ما امیدواریم این هدف در پایان سال ٩۵ و اوایل سال ٩۶ محقق شود.

حسین نژاد در عین حال در مورد انتقال گاز مجموعه غرب کارون به منطقه جفیر، گفت: این پروژه‌ را به قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپرده ایم. بخشی از این گاز هم برای نیروگاه منطقه استفاده می شود و بخشی هم به احتمال زیاد به خط سراسری منتقل می شود.

وی در ادامه از پروژه های دیگر این حوزه خبرداد و گفت: ظرف دو ماه آینده و پس از حدود ١٢ سال، ٧۵ هزار بشکه نفت میدان منصوری هم نمک‌زدایی و منتقل می‌شود. همچنین مخازن استراتژیک با ظرفیت یک میلیون بشکه در خرداد ٩۴ به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی شرکت متن، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت درباره‌ی وضعیت پروژه میدان کیش افزود: امیدواریم سال آینده در همین روزها بخشی از گاز این پروژه به خطوط لوله سراسری تزریق شود، تاکنون ١٣ حلقه چاه این میدان در جزیره کیش حفاری شده اما کار انتقال گاز باید انجام شود و خطوط لوله دریایی هم به مناقصه برود.

وی در ادامه به پروژه آذر به عنوان یکی از پروژه هایی که صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در آن سرمایه گذاری کرده است تا به تولید حدود ۶۵ هزار بشکه در روز برسد اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در حداقل ۶ ماه آینده خبرهای خوبی را از حوزه غرب کارون و به خصوص آزادگان جنوبی خواهید شنید، گفت: تمدن جدیدی در این حوزه در حال شکل گیری است و ما باید همه زمینه ها را برای آن آماده کنیم. ظرفیت تولید از میادین مشترک غرب کارون به یک میلیون بشکه خواهد رسید و این میزان تولید نفت یک موقعیت بسیار خاص و حساس است که باید برای آن برنامه ریزی بسیاری داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ دی ۱۳۹۳ساعت: ۱۴:۵۲۹۵۱ بازدید