سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

تولید ۸۵ هزار بشکه ای نفت از فاز نخست یادآوران ابتدای سال آینده محقق می شود

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی یادآوران از تحقق تولید ۸۵ هزار بشکه ای فاز نخست این میدان در ابتدای سال ۹۴ خبر داد.

هادی نظرپور در گفت و گو با خبرنگار شرکت مهندسی و توسعه نفت، با اشاره به پیشرفت حدود ۹۵ درصدی طرح توسعه میدان نفتی یادآوران گفت: پیشرفت حفاری ۵۵ حلقه چاه به ۱۰۰ درصد رسیده که با این وضعیت و سرعت حفاری در ابتدای سال ۹۴ به تولید نهایی فاز نخست دست خواهیم یافت.

وی با بیان اینکه طرح جامع توسعه فاز دوم با ظرفیت مجموع تولید ۱۸۰ هزار بشکه آماده شده و در انتظار تصویب شرکت ملی نفت ایران است، گفت: در فاز سوم توسعه این طرح نیز مجموع تولید روزانه ۳۰۰ هزار بشکه مدنظر است.
سرپرست طرح توسعه میدان نفتی یاد آوران از حضور نیروهای بومی در طرح توسعه این میدان خبر داد و افزود: ۷۶ درصد نیروهای فعال در منطقه بومی هستند که این موضوع بیش از پیش مدنظر است.
نظرپور با اشاره به تولید زودهنگام ۵۰ هزار بشکه در روز در این میدان نفتی افزود: تاکنون بالغ بر ۲۶ میلیون بشکه نفت تولید شده است و عملیات حفاری نیز از ۲۰۰ هزار متر در نیمه اول سال ۹۳ گذشته است.
وی افزود: بسته سطح الارضی این میدان در چهار بسته کاری شامل تاسیسات سرچاهی، خطوط لوله جریانی و منیفولدها، خطوط لوله صادراتی و کارخانه بهره برداری تعریف شده است که همه آنها از پیشرفت مطلوبی برخوردارند.
نظرپور افزود: هم اکنون در مجموع ۴۵۰ کیلومتر خط لوله جریانی احداث شده است؛ ضمن اینکه مراحل پیشرفت احداث کارخانه بهره برداری نیز از مرز ۸۰ درصد عبور کرده است.
وی، پیشرفت پکیج احداث خطوط لوله صادارتی به منظور انتقال نفت را ۹۶ درصد و متراژ آن را ۱۶۵ کیلومتر اعلام کرد و گفت: به منظور حمایت از سازندگان داخلی در این پروژه، از خطوط لوله ساخت داخل استفاده شده است.
پروژه تولید نهایی فاز یک طرح توسعه میدان یادآوران با ظرفیت ٨۵ هزار بشکه در روز در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ تحقق خواهد یافت. همچنین با اجرای مرحله نخست فاز دوم افزایش تولید از این میدان از ٨۵ به ١٣۵ هزار بشکه و در مرحله نهایی این فاز از ١٣۵ هزار به ١٨٠ هزار بشکه خواهد رسید.
برداشت نفت از میدان مشترک یادآوران از لایه های سروک و فهلیان انجام می شود که در مرحله نخست برای برداشت نفت از لایه فهلیان برنامه ریزی شده است.
میدان نفتی یادآوران در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر و در منطقه مرزی ایران و عراق قرار گرفته است که از میادین مشترک با کشور عراق است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ دی ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۱۵۶۳۸ بازدید