سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

الزام پذیرش ریسک برای بکارگیری و توسعه فناوری های داخلی

سرپرست پژوهشکده توسعه فناوری پالایش پژوهشگاه صنعت نفت بر پذیرش ریسک بکارگیری فناوری‌های داخلی که از الزامات انتقال فناوری در کشور است، تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، ساسان صدرایی، در میز گرد تخصصی “مدل اجرایی انتقال و توسعه فناوری صنعت نفت با محوریت شرکت های پیمانکاری عمومی (GC)” که صبح امروز (سه شنبه؛ ۲۸ مرداد ماه)برگزار شد،گفت: بر اساس تجربیات، استفاده از تکنولوژی های داخلی نسبت به نمونه های خارجی ریسک کمتری دارند زیرا نمونه های خارجی در برخی موارد، خطرات به مراتب بیشتری برای صنعت نفت ایجاد کرده است.

صدرایی با اشاره به اینکه پژوهشگاه صنعت نفت تاکنون ۸۰ دانش فنی به صاحبان صنایع عرضه کرده است، گفت: توسعه تعدادی از این دانش ها مطابق با مدل درون زا است که با وجود زمان بر بودن آنها، تمامی المان های فناوری در داخل آن توسعه یافته اند.
وی افزود: متخصصان پژوهشگاه صنعت نفت با طراحی و ساخت واحد بنزین بازیافتی در پتروشیمی خارگ توانستند از برش های دورریز میعانات گازی، بنزین صادراتی تولید کنند و با این اقدام توانایی بالای فناوری های داخلی را اثبات کردند.
صدرایی افزود: انواع حلال ها و کاتالیست ها به بخش خصوصی واگذار شده است و در این زمینه همکاری تنگاتنگی بین بخش خصوصی و پژوهشگاه صنعت نفت ایجاد شده است.
 سرپرست پژوهشکده توسعه فناوری پالایش در تببین مدل های انتقال فناوری از خارج به داخل کشور، گفت: ساخت واحد ایزومیر طرح توسعه پالایشگاه اراک حاصل بهره گیری از مدل همکاری و تقسیم کار مشترک است که منجر به ساخت نخستین واحد پالایشی کشور با دانش فنی ایرانی شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ مرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۵:۵۲۴۷۷ بازدید