سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

سومین عرشه فاز ۱۲ پارس جنوبی بارگیری شد

با اتمام نصب عرشه نخست فاز ۱۲ و بارگیری دومین سازه این فاز طی هفته های گذشته، سومین سکوی فرآورش گاز این پروژه نیز طی مراسمی ویژه بارگیری شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سکوی C طرح توسعه فاز ۱۲ پس از اتمام مراحل بارگیری روانه آب های خلیج فارس به منظور نصب در موقعیت سوم چاه های حفاری شده میدان پارس جنوبی شد.
مجموع وزن سه عرشه فاز ۱۲ پارس جنوبی حدود ۹ هزار و ۹۰۰ تن است که با احتساب سایر متعلقات فلزی روی سکو، وزن نهایی سازه های دریایی این بخش از میدان به بیش از ۲۷ هزار تن افزایش می یابد.
بر اساس این گزارش، تمامی مراحل طراحی و اجرای این سازه عظیم فراساحلی توسط متخصصان داخلی در شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران انجام شده است.
با راه‌اندازی نهایی سه عرشه B ، A و C فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی، حدود ۶۵ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده خواهد شد.
مطابق برنامه ریزی انجام شده، عملیات نصب دو عرشه B و C این فاز طی روزهای ۵ تا ۲۰ تیرماه توسط پیمانکار مربوطه انجام و مراحل عملیاتی راه‌اندازی و استارت آپ عرشه های یاد شده نیز تا نیمه آذرماه سال جاری به اجرا در می آید .
با توجه به اینکه ساخت سه جکت ۴ پایه این پروژه، در شرح کار تاسیسات دریایی قرار ندارد، بنابراین از مجموع ۲۷ هزار تن وزن سازه فلزی عرشه‌های فاز ۱۲، ساخت حدود ۱۰ هزار تن آن به پیمانکاران دیگر اختصاص دارد.
در روند ساخت این سازه فراساحلی حداکثر بهره برداری از ظرفیت شرکت های ایرانی به منظور ساخت و تدارک کالاها و تجهیزات مورد نظر انجام شده به گونه ای که ۴۰ درصد از مجموع قطعات به کار رفته در این سازه بزرگ توسط شرکت های داخلی تامین شده است .
طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ۸۱ میلیون متر مکعب گاز، ۱۲۰۰ بشکه میعانات گازی و ۷۵۰۰ تن گوگرد توسط پیمانکاران ایرانی در حال اجراست که براساس برنامه از پیش تعیین شده بخش عمده ای از اهداف تولیدی این طرح تا قبل از پایان سال جاری محقق خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ خرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۱۲۳۸۶ بازدید