سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

صادرات گاز از مجارستان به اوکراین در پی بحران گازی اروپا

مجارستان پس از سپری کردن دوره آزمایش سیستم‌های انتقال گاز خود طی ۲۱ روز گذشته، انتقال مقادیر تجاری گاز طبیعی به اوکراین را آغاز کرد.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، خبرگزاری فرانسه در گزارشی آورد: اوکراین یکی از مسیرهای ترانزیت گاز طبیعی روسیه به مرکز و غرب اروپا است، اما اتحادیه اروپا در حال تلاش برای ایجاد ظرفیت فنی برای بازگرداندن گاز به اوکراین در صورت کاهش عرضه گاز روسیه به این کشور به دلیل بحران های اخیر است.
یک روزنامه‌ مجارستانی به نقل از منابع شرکت مجری خطوط لوله گاز این کشور گزارش داد: حدود ۲ میلیون و ۴۶۰ هزار متر مکعب گاز به اوکراین منتقل شده است. همچنین برای آزمایش سیستم از اول ماه مه روزانه ۲۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب گاز به اوکراین منتقل شده است.
طبق سخنان پیشین منابع شرکت خطوط لوله مجارستان، این کشور روزانه ظرفیت انتقال ۱۶ میلیون متر مکعب گاز به اوکراین را دارد.
بر اساس این گزارش، شرکت گازپروم روسیه هشدار داده است که احتمال دارد همانند اختلافات قبلی با اوکراین که به توقف عرضه گاز به حدود ۲۰ کشور غرب و جنوب اروپا انجامید، تحویل گاز به اوکراین را در تاریخ سوم ماه ژوئن لغو کند. قریب به ۱۵ درصد گاز مصرفی اروپا توسط روسیه و از طریق خاک اوکراین تامین می‌شود.
پس از برکناری دولت سابق اوکراین که طرفدار روسیه بود، مسکو قیمت گاز صادراتی به اوکراین را به ۲ برابر افزایش داد و تاکید دارد که این کشور باید تمام بدهی ‌های پیشین را تسویه و از ماه ژوئن بهای گاز دریافتی را پیش از تحویل پرداخت کند.
در سال ‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۹ اوکراین پس از قطع گاز روسیه به دلیل اختلافات بر سر قیمت، از محموله‌ های گازی که روسیه به اروپا اختصاص داده بود، برداشت کرد. در سیستم جدید خطوط لوله گاز روسیه، از اهمیت اوکراین به عنوان مسیر ترانزیتی کاسته شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ خرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۲۳۵۱۲ بازدید