سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN
علي عباس لركي خبر داد:

آغاز طراحی پایه ،برای ساخت پروژه NGL 3200 در شرکت متن

مجری طرح NGL 3200 در شرکت مهندسی و توسعه نفت با اعلام این که عملیات طراحی پایه احداث کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ به تازگی آغاز شده است، گفت: با آماده شدن اطلاعات اولیه بخش طراحی پایه، پروژه وارد فاز اجرایی خواهد شد.

علی عباسی لرکی، مجری طرح NGL 3200 شرکت متن با بیان اینکه کار طراحی پایه پروژه به ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد، تصریح کرد: هم اکنون کار ارزیابی کیفی پیمانکاران شرکت در مناقصه پروژه ۳۲۰۰NGL نیز در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: بودجه اولیه این پروژه به تازگی از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و به منظور انجام کارهای مقدماتی از جمله تحصیل اراضی، تامین شده است.

به گفته وی، طرح NGL3200، یکی از بزرگترین طرح های صنعت نفت کشور است که با اجرایی شدن آن، روزانه از سوزاندن بیش از یک میلیارد فوت مکعب گازهای همراه تولید شده از میادین یادآوران، آزادگان، جفیر و بندکرخه جلوگیری به عمل خواهد آمد.

گفتنی است ظرفیت کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ منطقه غرب کارون بالغ بر ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در روز (در ۲ واحد با ظرفیت ۲۵۰ میلیون فوت مکعب در روز) است و  با احداث این کارخانه، گاز سبک و شیرین در حدود ۲۸۰ میلیون فوت مکعب در روز  تولید می شود که مازاد میزان تزریق شده به مخازن نفتی، به خط لوله شبکه سراسری گاز شهری انتقال داده می شود؛ همچنین با احداث این کارخانه، بالغ بر ۷۲ هزار بشکه در روز مایعات گازی نیز تولید می شود که عمدتا به عنوان خوراک واحد الفین پتروشیمی به مصرف می رسد و گوگرد تولیدی از این کارخانه نیز با ظرفیت حدود ۵۰ تن در روز، برای مصارف داخلی یا صادرات مورد استفاده قرار خواهدگرفت.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ خرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۰۳۳,۶۲۰ بازدید