سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

شرکت مارون از سوختن ۲۹۱ هزار بشکه نفت جلوگیری کرد

شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون با استفاده از دستگاه تفکیک گر سیار نفت (MOS) و دستگاه فرآورش سیار نفت(MOT) از سوختن ۲۹۱ هزار بشکه نفت تا کنون جلوگیری کرده است. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سید عبدالله موسوی؛ مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون با اعلام این خبر گفت: این شرکت با استفاده از دستگاه تفکیک گر سیار نفت (MOS) با هزینه ای معادل ۸۸۰ میلیون ریال، که توسط کارشناسان خود شرکت طراحی و ساخته شده است، از سال ۸۳ تاکنون مانع از سوختن بیش از ۲۰۴ هزار بشکه نفت شده است.
وی افزود: شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون همچنین با استفاده ازدستگاه فرآورش سیار نفت(MOT) با هزینه ای ۲۳ میلیارد ریال از سوختن بیش از ۸۷ هزار بشکه نفت از مهر ماه سال ۹۰ تاکنون جلوگیری کرده است.
موسوی، پایش و مانیتورینگ مشعل‌ها با شیوه جدید، پالایش آلاینده ها در دو حوزه گازهای محیطی و آلاینده های دودکش ها بر اساس استاندارد های هوای پاک، خاموش کردن دائمی مشعل های دو واحد بهره برداری شماره ۱ و ۶ مارون که منتج به جلوگیری از سوزانده شدن روزانه ۳۵ میلیون فوت مکعب گاز شد را از دیگر اقدامات شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون به منظور حفظ و رعایت استانداردهای زیست محیطی عنوان کرد.
وی تاکید کرد: تعویض خطوط لوله انتقال پساب با لوله های غیر فلزی با هزینه ای حدود ۵۴ میلیارد ریال و تعمیر مشعل های ارتفاع بالا ۷۵ متری تاثیر بسزایی در کاهش آلایش هوای منطقه مارون داشته است.
کاشت ۷۰ هزار درخت در محیط پیرامونی تاسیسات مارون
موسوی حفاظت و توسعه محیط زیست پیرامون تاسیسات را یکی از اولویت های شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون عنوان و تصریح کرد: شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون در برنامه توسعه فضای سبز و تثبیت شن های روان خود اقدام به کشت، نگهداری و آبیاری ۷۰ هزار درخت در اطراف تأسیسات کرده است.
وی افزود: مالچ پاشی و تثبیت شن های روان و کاشت نهال به مساحت ۳۶۰۰ هکتار، کشت ۹۰۰ هزار نهال بر روی سطح مالچ پاشی شده و کشت ۱۰۰ هزار نهال بر خط رطوبتی برای  تثبیت شن های روان به مساحت ۵۰۰ هکتار و نگهداری و آبیاری ۴۰ هزار متر مربع فضای سبز ستاد با هزینه ای بالغ بر ۳۸ میلیارد ریال از دیگر اقدامات شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون به منظور حفاظت از محیط زیست اطراف تاسیسات بوده است.
مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون به طرح بزرگ آماک یا جمع آوری گازهای بنگستانی اشاره و تصریح کرد: این طرح با ظرفیت اسمی ۶۶ میلیون فوت مکعب در روز در برای حفاظت از محیط زیست و پاک نگه داشتن هوا در میدان های مارون و کوپال انجام شد و گازهای ترش همراه نفتی که قبلا سوزانده می شد، پس از جمع آوری و فشار افزایی به واحد شیرین سازی ارسال می شود.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر حدود ۹۳ درصد از گازهای استحصالی جمع آوری و فرآورش شود و در چشم انداز توسعه و بهینه سازی سیستم های ایستگاه های تقویت فشار گاز تا سال ۱۳۹۴ تمامی گازها جمع آوری خواهند شد.
موسوی در تشریح اقدامات پیش بینی شده برای توسعه و بهینه سازی ایستگاه های تقویت فشار گاز بیان داشت: پروژه های بهینه سازی سیستم های کنترل ایستگاه ها و کمپرسورها و توربین ها، رفع نواقص مهندسی وعملیاتی ایستگاه های بنگستان مارون و کوپال، تعویض کمپرسورهای فرسوده مرحله چهارم ایستگاه های تقویت فشار، مطالعه بهینه سازی کمپرسورهای موجود ایستگاه های تقویت فشار، بهینه سازی سیستم های کنترل مشعل های واحدهای عملیاتی و هدایت بخارات مخزن روغن توربین های ایستگاه های تقویت فشار برای جمع آوری کامل گازهای ترش و شیرین برنامه ریزی شده اند.
وی پساب های نمک زدایی را یکی از پروژه های مهم شرکت بهره داری معرفی کرد و گفت: با حفر۱۰ چاه جاذب عمیق (دفعی) با هزینه ای بیش از ۵۵۰ میلیارد ریال، بیش از ۹۶ درصد پساب های حاصل از فرآیند نمک زدایی به این چاه های تزریق و حدود ۴ درصد باقیمانده به حوضچه های ویژه تبخیر ارسال می شود.
موسوی یاد آور شد: درگذشته این حوضچه ها ایزوله نبوده اند، لذا ایزوله سازی آنها با هزینه ای بیش از ۵ میلیارد ریال با سنگفرش کردن کف و دیواره ها با هدف جلوگیری از نفوذ پساب به درون خاک و آب های زیرزمینی انجام شد و علاوه براین، با ایجاد فنس در اطراف حوضچه ها از حوادثی مثل پرت شدن افراد یا دام به درون آنها جلوگیری شد.
گفتنی است، شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون یک شرکت بهره بردار با ظرفیت تولید روزانه حدود ۶۰۰ هزار بشکه نفت است که با وسعتی بالغ بر ۱۴۰۰ کیلومتر مربع، تولید نفت و گاز را از سه میدان عظیم مارون، کوپال و شادگان بر عهده دارد.
این شرکت در سال ۸۳ ابتدا برای بخشی از تاسیسات خود و در سال ۸۵ برای کل شرکت موفق به دریافت گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه شد. شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون موفق به دریافت لوح صنعت برگزیده سبز بخاطر انجام فعالیت های زیست محیطی گردید و در سال ۹۲ موفق به دریافت لوح های حامیان زمین و محیط یاران شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۳۹۴۰۶ بازدید