سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

پژوهش و فناوری به دنبال اصلاح چرخه معیوب اقتصاد متکی به نفت است

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت با تاکید بر ضرورت حرکت در مسیر تولید محصولات با ارزش افزوده بالا، گفت: پژوهش و فناوری به دنبال اصلاح و تبدیل چرخه معیوب اقتصاد متکی به نفت به چرخه پویا و مولد است. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمدرضا مقدم در همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی که صبح امروز (۲ بهمن ماه) در محل سالن همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزاری شد، گفت: هم اکنون در اقتصاد کشور به نفت به عنوان یک محصول تولیدی که از فروش آن درآمد حاصل می شود، نگاه می شود در حالی که نفت، یک منبع تجدید ناپذیر هیدروکربوری است و دارایی محسوب می شود.
وی درآمد حاصل از تولید و فروش نفت، گاز و میعانات گازی را از ابتدا تاکنون با فرض قیمت بشکه ای ۱۰۰ دلار، هشت هزار میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: هم اکنون ارزش منابع هیدروکربوری موجود بیش از ۳۰ هزار میلیارد دلار است که با استفاده از دانش و تکنولوژی روز می توان درآمد حاصل از فروش فرآورده های آنها را به بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد دلار افزایش داد.
مقدم با بیان اینکه باید به دنبال تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالا باشیم، افزود: با استفاده از علم و دانش، فناوری های نوین و کارآمد و استفاده از روش های بهینه تولید، می توان محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر تولید کرد که نتیجه آن به ارمغان آوردن رفاه و عدالت برای نسل های بعدی است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت ضمن تاکید بر استفاده از انرژی های پایدار، نو و تجدید پذیر، گفت: استفاده از انرژی های خورشیدی، باد و ژئوترمال باید جایگزین مصارف انرژی در داخل شود و از نفت و سایر منابع هیدروکربوری تنها باید به عنوان خوارک در زنجیره تولید ارزش استفاده کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۵۸۳۸۰ بازدید