سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

بارگیری دومین سکوی فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی هفته آینده انجام می شود

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی گفت: هفته آینده سکوی دوم فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی با پیشرفت ٩٩ درصدی برای نصب در دریا بارگیری خواهد شد. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، علی طاهری در جلسه مشترک وزیر نفت با پیمانکاران پارس جنوبی، درباره آخرین وضعیت بخش دریایی فاز ١٧ و ١٨ اظهار داشت: هم اکنون سکوی A این فاز در دریا نصب شده و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته با اتمام عملیات حفاری در اواخر دی ماه امسال کارهای تکمیلی چاه های این سکو شروع و مرداد سال آینده گاز ترش به خط لوله دریای این فاز تزریق می شود.
وی با اشاره به بارگیری سکوی دوم فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در هفته آینده، تصریح کرد: مرداد ماه سال آیند این سکو آماده بهره برداری خواهد شد، ضمن آن که خط لوله دوم دریای این فاز نیز تا فروردین ماه سال ٩٣ آماده تزریق گاز خواهد شد.
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی خاطر نشان کرد: اسپول های (محل اتصال خط لوله به سکوی دریای) فاز ١٧ و ١٨ پارس جنوبی هم اکنون ماه ها است که در یارد خرمشهر این شرکت آماده نصب بوده و محض اتمام عملیات حفاری و نصب سکو در این فاز عملیات نصب این سازه های فلزی طی ٢ ماه نصب خواهد شد.
طلب ٩٠ میلیون دلاری از شرکت نفت و گاز پارس
وی با تشریح آخرین وضعیت بخش دریای فاز ١۵ و ١۶ پارس جنوبی از طلب ٨٠ تا ٩٠ میلیون دلاری شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریای ایران از کارفرما این پروژه خبرداد و گفت: بخش زیادی از این مطالبات قطعی بوده و به تایید هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران رسیده است.
طاهری گفت: هم اکنون مراحل ساخت دو خط لوله دریای فاز ١۵ و ١۶ پارس جنوبی نهایی شده و تنها کار نصب و تست اسپول های ان به سکوها باقی مانده است؛ اما پیش بینی می شود تا اواخر دی ماه امسال خط لوله فاز ١۶ برای تزریق گاز ترش به اتمام برسد و بلافاصله راه اندازی خط لوله فاز ١۵ نیز آغاز خواهد شد.
فعالیت چهار هزار نفر در یارد خرمشهر
با اشاره به حضور چهار هزار نفری نیروی های شرکت مهندسی و تاسیسات دریای در یارد خرمشهر این شرکت، تصریح کرد: هم اکنون تلاش می شود اکثر کارهای مربوط به ساخت سکوهای فاز ١٢ در این یارد انجام شود تا نیازی به افزایش بیشتر نیروها در دریا نباشد.
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی با بیان این که طی سال گذشته به دلایل مختلف این شرکت با یک سوم ظرفیت واقعی خود در پارس جنوبی فعالیت کرده است، افزود: مبلغ پروژه فاز ١٢ از ۶ سال گذشته تاکنون به رغم نوسانات ارزی و افزایش قیمت تجهیزات تغییر نکرده، از این رو طبیعی است که برخی زمان بندی ها در این پروژه با تاخیر های روبرو بوده شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ آذر ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۱۱۵۵۰ بازدید