- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

پانزدهمین JMC طرح توسعه میدان نفتی یادآوران برگزار شد

8 [1]   پانزدهین JMC طرح توسعه میدان نفتی یادآوران روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۲/۰۸/۲۸ درغرب شهرستان اهواز، محل کمپ دائمی طرح و با حضور اعضاء کمیته مشترک مدیریت، مدیران و کارشناسان ارشد شرکتهای کارفرما و پیمانکار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، شرکت ساینوپک (پیمانکار طرح) در ابتدای جلسه طی گزارشی، عملکرد توسعه طرح در سال ۲۰۱۳ میلادی از منظر اجرا و بودجه بیان نمود.

بر پایه این گزارش، پیشرفت مجموع ۸۶ درصدی بخش های بالادستی و پائین دستی طرح، نشانگر انطباق میزان پیشرفت واقعی کار با برنامه اجرای طرح بوده و تولید قریب به ۱۲ میلیون بشکه نفت تا به حال، حاصل از تحقق اهداف تولید زودهنگام طرح می باشد به نحوی که تولید روزانه این میدان بالغ بر ۲۶ هزار بشکه نفت خام است.

در ابتدای جلسه، مجری طرح نقطه نظرات شرکت مهندسی و توسعه نفت را در رابطه با مباحث کیفی و ضرورت دقت پیمانکار به رعایت برنامه زمانبندی اعلام نمود و بر ضرورت تبعیت از استانداردهای کیفی مد نظر شرکت ملی نفت ایران تأکید نمود.

در ادامه برنامه و بودجه سال ۲۰۱۴ طرح، نقد و بررسی شد و طبق برآوردهای به عمل آمده تا یک سال آینده فعالیتهای اجرایی فاز ۱ به پایان رسیده و ۴ ماه بعد از آن با تکمیل عملیات تست و راه اندازی، شاهد تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت خام خواهیم بود.

همچنین، با توجه به مشترک بودن میدان، افزایش تولید زودهنگام در دستور کار است، در این ارتباط با برنامه ریزی به عمل آمده و با محقق شدن بخش افزایشی تولید زودهنگام در بهمن ماه سال جاری، یکسال پیش از تحقق تولید ۸۵ هزار بشکه، شاهد تولید روزانه بالغ بر۵۰ هزار بشکه نفت خام از این میدان مشترک خواهیم بود که این دستیابی اثرات منفی  عقب افتادگی های قبلی را تا حد زیادی جبران نموده و متعاقباً سود دهی میدان به عددی بالغ بر۱۵۰ میلیون دلار در ماه افزایش خواهد یافت.

لازم به ذکر است: در حال حاضر پروژه با سرعت نسبتاً مطلوبی در حال اجراست، حفاری ۵۵ حلقه چاه به پایان رسیده است و زیر پروژه های بخش سطح الارضی با توجه به تأمین بخش بسیار عمده ای از کالاهای آن با سرعت مناسبی در حال پیشرفت است.

در پایان،‌ از جمله محسنات این طرح در اجرای فاز نخست به موارد ذیل می توان اشاره داشت:

–         تحقق بخش عمده ای از سهم ایرانی قرارداد و در نتیجه توانمد سازی پیمانکاران ایرانی و بومی سازی تکنولوژی

–         انطباق عملکرد مالی با پیشرفت فیزیکی پروژه

–         نظارت دقیق بر تولید و تأمین کالای مربوطه با حضور مداوم کارشناسان و بازرسان فنی در تمامی مراحل تولید

–         اجرای مدیریت دقیق بودجه و هزینه با اعمال سیستم های دقیق نظارتی و کنترلی

–         استفاده حداکثری از نیروهای متخصص بومی

–         توجه به آموزش و بهره جویی از اساتید برتر بین المللی، مخصوصاً در خصوص آموزش

–         اجرای کامل مطالعات زیست محیطی

–         و …

[2] [3] [4] [5]