- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

لغو تحریم های نفتی ایران

با توافق ۱+۵ و ایران، تحریم های نفتی علیه صادرات و فروش نفت ایران لغو می شود.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت، ساعاتی پیش توافقنامه بین گروه ۱+۵ و ایران به امضا رسید که بر اساس آن در یک دوره شش ماهه تحریم های غرب علیه ایران در اکثر موارد از جمله فروش نفت کاهش یافته و پس از آن طی مراحل بعدی تمامی تحریم ها بر طرف خواهد شد.
بر اساس متن منتشر شده این توافقنامه در بند اول از بخش اقدامات کشورهای ۱+۵، در مرحله اول، تحریم های بیشتر علیه  فروش نفت خام ایران لغو شده، و کشورهای خریدار نفت ایران می توانند مقدار متوسط خرید نفت خام خود را از ایران خریداری کنند.
در همین راستا تمامی تحریم های اتحادیه اروپا و همچنین امریکا علیه خرید و فروش، بیمه و انتقال این نفت خام برداشته خواهد شد.
همچنین بر اساس بند دوم همین بخش،  تحریم های صادرات محصولات پتروشیمی به طور کامل برداشته شد و خدمات مرتبط با صادرات آن از جمله بیمه، نقل و انتقال، مسائل مالی آن حذف خواهد شد.
در بخش مرحله پایانی این تفاهم نامه که قرار است یک سال آینده با اجرایی شدن مرحله اول و مراحل بین آن به نتیجه برسد، در بند سوم آمده است: به طور جامع تمامی تحریم های شورای امنیت سازمان ملل و نیز تحریم های چندجانبه و ملی مرتبط با فعالیت های هسته ای ایران شامل فعالیت های تجاری این کشور در عرصه های تجاری، تکنولوژی، مالی و انرژی طی توافق دو طرفه بر اساس یک برنامه تنظیم شده برطرف خواهد شد.
[1] [2] [3] [4]