- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

ضرورت ارتقا جایگاه ایران در بازار صادراتی گاز

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل پیشین و جدید شرکت ملی صادرات گاز بر ضرورت ارتقا جایگاه ایران در بازارهای بین المللی صادرات گاز تاکید کرد. 
 به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مراسم تودیع و معارفه حسین بیدارمغز و علیرضا کاملی به عنوان مدیرعامل پیشین و جدید شرکت ملی صادرات گاز ایران، بعدازظهر روز گذشته (سه شنبه؛ ۱۴آبان) در محل ساختمان اصلی این شرکت با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران برگزار شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل پیشین و جدید شرکت ملی صادرات گازایران با تاکید بر نقش این شرکت در امر بازاریابی و صادرات گاز، گفت: خوشبختانه با توجه به هماهنگی های انجام شده مبنی بر باقی ماندن این شرکت در ساختار شرکت ملی نفت ایران و با توجه به نقش مهم آن به عنوان پشتیبان صادارت گاز کشور، فرصتی تازه برای شکوفایی، پیش روی این شرکت قرار گرفته است.
رکن الدین جوادی افزود: شرکت ملی صادرات گاز ایران در چند ماه اخیر، فراز و نشیب های زیادی داشته است، امید که از این پس این شرکت بتواند با انجام ماموریت های محول، تنها صعود و فراز داشته باشد.
جوادی با اشاره به جایگاه ایران در بازار بین الملل صادارت گاز در افق چشم انداز بیست ساله نظام، اظهار کرد: هر چند بازاریابی گاز به علت طولانی بودن مدت زمان قرارداد و تاثیر پذیری از مسائل اقتصادی و سیاسی کار دشواری است اما در فرصت باقی مانده تا افق ۱۴۰۴، باید بتوانیم جایگاه ایران در بازار صادرات گاز را ارتقا دهیم.
وی با بیان اینکه صنعت گاز فراتر از مباحث اقتصادی جدی و دراز مدت، آثار و تبعات سیاسی غیرقابل اغماضی از نظر داخلی و بین المللی دارد، افزود: صنعت گاز به دلیل رویارویی با چالش های اقتصادی و سیاسی در هر کجا که رشد یافته، توانسته از نقطه نظر سیاسی نقش آفرین باشد.
جوادی اظهار کرد: حضور نفراتی از شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی گاز ایران در ترکیب اصلی هیئت مدیره شرکت ملی صادرات گاز ایران، می تواند فصل جدیدی از همکاری و تعامل مثبت و سازنده را بین این سه مجموعه فراهم آورد.
وی اظهار امیدواری کرد که شرکت ملی صادرات گازایران بتواند در فصل جدید فعالیت کاری خود با جبران عقب ماندگی ها، خود را به برنامه های مندرج در افق چشم انداز ۱۴۰۴ نزدیک تر کند.
جوادی ضمن تشکر از اعضای پیشین هیئت مدیره شرکت ملی صادرات گاز ایران، گفت: این اعضا با وجود دشواری ها و بی ثباتی های اخیر این شرکت، تمام تلاش خود را برای انجام وظایف محوله کرده است که امیدواریم با ثبات و پیوستگی ایجاد شده اعضاء جدید نیز بتوانند ماموریت های بزرگ پیش روی این شرکت را رونق ببخشند تا کشور از منافع حاصل در بخش اقتصادی و سیاسی بهره مند شود.
افزایش همکاری و تعامل شرکت ملی نفت، گاز و صادرات گاز ایران
مدیرعامل جدید شرکت ملی صادرات گازایران، این شرکت را شرکت کوچک با ماموریتی بزرگ معرفی کرد و گفت: امیدواریم با همکاری و همراهی هیئت مدیره جدید که همگی افرادی شایسته و صاحب صلاحیت هستند، بتوانیم به اهداف مورد نظر در بخش صادرات گاز دست یابیم.
علیرضا کاملی ضمن قدردانی از زحمات حسین بیدارمغز؛ مدیرعامل پیشین شرکت ملی صادرات گازایران، افزود: به طور یقین فعالیت در شرایط ثبات، بازدهی بیشتری خواهد داشت از این رو این شرکت با همراهی اعضای هیئت مدیره و کمک های شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی گاز ایران، تمام توان خود را برای به ثمر رساندن اهداف پیش رو به کار خواهد بست.
کاملی اظهار امیدواری کرد که شرکت ملی صادرات گازایران بتواند متناسب با ذخایر عظیم گاز موجود در کشور، عملکرد قابل قبولی را از خود نشان دهد.
مدیرعامل پیشین شرکت ملی صادرات گاز ایران، این شرکت را یکی از بهترین و با کیفیت ترین شرکت های موجود در زمینه صادرات گاز معرفی کرد و گفت: با وجود جدا شدن بسیاری از نیروهای کیفی از بدنه این شرکت و بی ثباتی آن در چند ماه اخیر، باز هم با تلاش همکاران توانستیم از عهده وظایف محوله به خوبی برآییم.
حسین بیدارمغز با ابراز خوشحالی از انتصاب علیرضا کاملی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی صادرات گاز ایران، اظهار کرد: مشکل سازمان ما این بود که متاسفانه نفرات بیرونی، مشکلات درونی سازمان را درک نمی کردند اما خوشبختانه آقای کاملی از بدنه خود شرکت هستند و این بسی مایه خرسندی است.
وی افزود: با هماهنگی های جدید ایجاد شده میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی گازایران، شرکت ملی صادرات گازایران نیز می تواند افق های تازه ای را پیش روی این شرکت بگشاید.
افزایش صادرات گاز از طریق خط لوله به بازار اروپا، آسیا و خلیج فارس
رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صادرات گاز ایران ضمن قدردانی از رکن الدین جوادی به دلیل انتخاب اعضاء جدید هیئت مدیره این شرکت، گفت: به طور یقین حضور نمایندگان شرکت ملی نفت ایران و گاز در ترکیب جدید هیئت مدیره می تواند کمک شایانی به پیشبرد برنامه های و اهداف جاری این شرکت کند.
عزیز الله رمضانی با تاکید بر ارتقا جایگاه صادرات گاز ایران در بازارهای بین المللی گفت: با توجه به شرایط گاز طبیعی و امکانات موجود، فعلا باید بر صادرات از طریق خط لوله متکی باشیم و تلاش کنیم که حضور گسترده تری در بازار گاز دنیا داشته باشیم.
وی افزود: به منظور افزایش صادرات گاز از طریق خط لوله باید بر سه بازار هدف اروپا، هند و چین و کشورهای حوزه خلیج فارس متمرکز شویم.
رمضانی با بیان این که بازاریابی LNG به مراتب از بازاریابی گاز پیچیده تر است، افزود: بازار هدف ما در بخش LNG نیز شرق و جنوب شرق آسیا و بازار غرب اروپاست.
وی اظهار کرد: با توجه به انتظاراتی که از دولت جدید و مجموعه وزارت نفت به دلیل وجود جایگاه ویژه ای که در دولت یازدهم دارد، می رود، باید بتوانیم بر بازار صادرات گاز تمرکز کنیم زیرا ما هم اکنون از نظر بازار داخلی به حد اشباع رسیده ایم.
رمضانی افزود: ازاین پس جهت گیری شرکت ملی صادرات گازایران بر گاز رسانی و توسعه صنعت گاز کشور، توسعه تجارت و صادرات گاز، سواپ و تراتزیت گاز، متمرکز خواهد بود.
رئیس هیئت مدیره شرکت ملی صادرات گاز ایران، اظهار امیدواری کرد که با تلاش همکاران در شرکت ملی صادرات گازایران، شرکت ملی نفت و گاز ایران، بتوان شرایط مناسبی را برای توسعه تجارت گاز در کشور فراهم کرد.
[1] [2] [3] [4]