سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN
در سال 89 تكميل شد؛

تدوین سند راهبردی توسعه منابع انسانی در صنعت نفت

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با توجه به تحولات دوسال گذشته از زمان شروع طرح تهیه سند راهبردی توسعه منابع انسانی در صنعت نفت، در یک طرح ضربتی سه ماهه توسط کارگروهی عملیات بازنگری، به‌روز رسانی و تکمیل فاز اول را انجام داد که حاصل این تلاش، پیشرفت ۱۰۰ درصدی تهیه فاز اول پروژه سند راهبردی توسعه منابع‌انسانی در صنعت نفت بود.

فاز اول این طرح که از سال ۱۳۸۷ رسما آغاز شد، در پنج مرحله توسط کارگروه‌های مختلف دنبال شد که چهار مرحله این طرح شامل بررسی اسناد بالادستی صنعت نفت و گاز کشور، تحلیل محیط داخلی (وضع موجود صنعت نفت)، تحلیل محیط خارجی(آینده‌نگری)، بررسی آرمان‌ها، ارزش‌ها، نیت‌های مدیران عالی صنعت نفت ایران(ذهن کاوی) و احصاء نیات استراتژیک تا پایان سال ۸۸ به اتمام رسید.

آخرین گزارش آن نیز در اردیبهشت ماه ۸۹ در کمیته راهبری به ریاست معاون وزیر در توسعه منابع انسانی و مدیریت و نمایندگان چهار شرکت اصلی بررسی و مصوب شد.

براساس این گزارش، فاز اول این طرح به‌منظور آشنایی مدیران صنعت با نتایج به‌دست آمده، ۱۶ کارگروه توجیهی و ۸۳ جلسه تخصصی برگزار شد که در این جلسات پروپوزال طرح، متدولوژی تحقیق، دیدگاه‌های صنعت و گزارش‌های تدوین شده مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفتند.

همچنین ۲۵ کارگاه تخصصی و در حدود ۳۰۰۰ ساعت کار کارشناسی به بازنگری و تکمیل فاز اول اختصاص یافت.

فاز دوم طرح در ادامه فاز اول و با هدف طراحی استراتژی‌های کلان و برنامه‌های اجرایی حوزه منابع انسانی در چهار شرکت اصلی و ستاد وزارت نفت آغاز شده است.

در این باره به منظور تسریع در آغاز این پروژه، فراهم‌سازی مقدمات آن پیش از اتمام فاز اول آغاز شد که بر همین اساس، طی ماه‌های مرداد و شهریور ۸۹ کلیات پنج پروژه مستقل مربوط به تدوین استراتژی‌های کلان و برنامه‌های اجرایی شرکت‌های نفت، گاز، پتروشیمی، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و ستاد وزارت نفت توسط “گروه مطالعات راهبردی مدیریت” پژوهشکده مدیریت و منابع انسانی تعریف شده و مشاوره‌های لازم برای تنظیم پیشنهادهای پژوهشی (RFP) داده شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۳۸۱,۱۸۸ بازدید