- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

امیدواری مجلس سنای آمریکا به انجام مذاکره با ایران

به گفته حقوق دانان و برخی از مقامات کنگره آمریکا، مجلس سنای این کشور به دلیل امیدی که به انجام مذاکره با ایران دارد، اعمال هرگونه تحریم جدید علیه این کشور را تا پایان مذاکرات ژنو که قرار است اواسط ماه جاری میلادی برگزار شود، متوقف کرده است.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، یک مقام آگاه در کنگره آمریکا عنوان کرده است که کمیته بانکداری سنا که پیش ازاین قرار بود در ماه جاری میلادی بسته جدید تحریمی که چندی پیش به تصویب مجلس نمایندگان رسیده بود را به اجرا بگذارد، حداقل برای مدتی تا پایان مذاکرات ژنو به تعویق انداخته است.
به عقیده کارشناسان، این اقدام می تواند سبب ایجاد فضای مثبت برای انجام مذاکرات ایران و ۶ کشور دیگر در مذاکرات ژنو شود؛ این مذاکرات در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۳ و ۲۴ مهرماه) که معادل روز ۱۵ و ۱۶ اکتبر است، برگزار می شود.
این اقدام سنا در راستای مکالمه تلفنی حسن روحانی؛ رئیس جمهوری ایران و همتای آمریکایی اش طی هفته گذشته صورت گرفته است.
«باب کروکر» سناتور دموکرات آمریکایی  در کمیته روابط خارجی سنا و عضو کمیته بانکداری می گوید: هم اکنون مباحثی در کنگره مطرح است که عنوان می کنند نگه داشتن تحریم های موجود نیز برای مذاکرات مثبت نیست.
کاترین اشتون، رئیس روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه (۳۰ سپتامبر) گفته است که وی ترجیح می دهد قانون گذاران آمریکایی فعلا از اعمال تحریم علیه ایران تا پیش از مذاکرات ژنو دست بکشند.
به نوشته شبکه خبری یورونیوز، همچنین مقامات کنگره گفته اند که مقامات دولت اوباما همواره این مجموعه را برای دست کشیدن از این تحریم ها تحت فشار قرار می دهند.
«جن ساکی» سخنگوی دپارتمان دولت آمریکا گفته است: ما به مذاکره با کنگره برای همفکری در مورد تمامی قوانین وضع شده در مورد ایران ادامه می دهیم زیرا ایران رویکرد مثبتی برای حل مسئله هسته ای دارد.
باید در نظر داشت که تحریم هایی که سنا در نظر دارد نسبت به تحریم های مجلس نمایندگان سهل تر است و دولت اوباما در مورد تحریم هایی که مجلس اعمال می کند ابراز نگرانی کرده است.
هرچند که مقامات دولت از ابراز نظر در این مورد خودداری کرده اند، اما تحلیلگران معتقدند که کاخ سفید از اعمال تحریم های سخت تر توسط مجلس می ترسد چرا که فکر می کند سخت تر کردن عرصه برای مشتریان نفت ایران می تواند آن ها را نسبت به همکاری با امریکا دلسرد کند.
به عقیده مقامات کاخ سفید، تحریم هایی که چین، هند و ژاپن را مجبور کرده که از خرید نفت ایران سرباز زنند و تهدید آنها به قطع روابط با سیستم اقتصادی، اکنون به مرز غایی خود رسیده و فراتر رفتن از آن می تواند این کشور ها را نسبت به تهدید ها بی اعتنا کند.
جفری اسکات یک کارشناس تحریم در موسسه پترسون که در زمینه اقتصاد بین الملل فعالیت می کند گفته است: تهدید مشتریان آسیایی برای قطع خرید بیشتر نفت از ایران می تواند سبب قطع تولید این کشورها شود.
به نوشته این خبرگزاری، اوباما در یک قدمی درخواست توقف موقتی تحریم ها علیه ایران است اما این اقدام تنها در صورتی اتفاق می افتاد که ایران گام  مثبتی در جهت حل مسئله هسته ای بردارد.
[1] [2] [3] [4]