سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

انحصار فرانسوی ها در بازسازی لوله انعطاف‌پذیر

به همت کارکنان واحد تعمیرات منطقه قشم، لوله انعطاف‌پذیر (FLEXIBLE) انتقال نفت از چاه شماره ۷ میدان هنگام که اواخر تیرماه سال جاری به علت برخورد لنگر کشتی دچار شکستگی شده بود، با موفقیت تعمیر و بازسازی شد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، فناوری ساخت این لوله که دارای ساختاری پنج لایه و پیچیده است، تنها در انحصار یک شرکت فرانسوی است.

بر اساس این گزارش، در مواردی از این قبیل، لوله آسیب دیده به طور یکجا توسط شرکت سازنده تعویض می‌ شود که این امر علاوه بر هزینه بالا، عملیاتی زمان‌بر به حساب می‌آید. علاوه بر این، شرکت فرانسوی سازنده لوله Flexible زمانی ۶ ماهه را جهت جایگزینی لوله آسیب دیده تعیین کرده بود که با توجه به زیان اقتصادی حاصل از هر یک روز توقف تولید از این چاه، مدتی بسیار طولانی محسوب می‌شد.
در چنین شرایطی، رییس منطقه عملیاتی قشم با تشکیل یک تیم ویژه از کارکنان واحد تعمیرات، مسئولیت عملیات تعمیر بر روی لوله آسیب ‌دیده را برعهده گرفت و بدین ترتیب کار تعمیر بر روی لوله پنج لایه Flexible برای اولین بار در دنیا در منطقه عملیاتی قشم کلید خورد.
تعمیر این لوله به دلیل ساختار پیچیده آن و نیز با توجه به اینکه برای اولین بار در دنیا انجام می‌شد، بسیار سخت بود اما با همت و تلاش خستگی‌ناپذیر و شبانه‌روزی رییس منطقه قشم و کارکنان واحد تعمیرات این منطقه عملیاتی، تعمیر لوله با روشی خلاقانه و ابداعی، در کمتر از یک هفته به انجام رسید و پس از پشت سر گذاشتن مراحل تست و آزمایش‌های متعدد بر روی خشکی و دریا با موفقیت در محل اولیه خود نصب شد.
گفتنی است: لوله مذکور متشکل از پنج لایه مجزا شامل لایه اول از جنس فلز و به صورت فنری، لایه دوم از جنس لاستیک (rubber) به عنوان عایق لایه زیرین، لایه سوم از جنس فلز و به صورت فنری، لایه چهارم  شامل دو لایه زره (armor) از جنس فلز که به صورت مارپیچی در یکدیگر تنیده شده‌اند و لایه رویین از جنس پلی‌اتیلن است که در مجموع علاوه بر استحکام کافی در مقابل فشار جریان نفت، موجب انعطاف‌پذیری کافی در بدنه لوله می ‌شود.
این موفقیت حاصل تعهد و اراده حیدر یارویسی؛ رییس منطقه قشم و نیز کارکنان خلاق و سختکوش شرکت نفت فلات قاره ایران در این منطقه بود که ضمن خودکفا کردن کشور در یکی دیگر از عرصه‌های سازندگی و پیشرفت، موجب تداوم استخراج نفت از چاه‌های نفت میدان مشترک هنگام شدند. این کارکنان، تجلی حماسه اقتصادی را در عرصه‌ای دیگر از جهاد خود باوری و خودکفایی، در سال حماسه سیاسی و اقتصادی به منصه ظهور رساندند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۰ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۱۲:۲۰۴۷۵ بازدید