سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

استخراج نفت از میدان نفتی آمو دریا متوقف شد

به گفته ی وزارت معادن کشور افغانستان، کار استخراج نفت از میدان نفتی آمودریا به دلیل مشکلات انتقال نفت توسط شرکت چینی پیمانکار این پروژه متوقف شد.
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، کار استخراج نفت از میدان آمودریا در کشور افعانستان، چند سال پیش به دلیل حمله نیروهای طالبان به کارمندان خارجی این منطقه متوقف شد.

این گزارش حاکی است: اگرچه استخراج نفت از این حوزه از پاییز گذشته دوباره آغاز شد، اما این روند دوباره از طرف شرکت چینی به حالت تعلیق درآمد.

این شرکت شانزده کارگر فنی خود را از تاسیسات نفت این کشور خارج کرده و کار استخراج نفت را به طور کلی متوقف کرده است و دلیل آن را نبود امکان انتقال نفت این کشور به پالایشگاهای دیگر کشورها عنوان کرده است.
به نوشته ی سایت طلوع افغانستان، شرکت چینی کار استخراج مجدد از این میدان را  در ماه اکتبر (مهر – آبان) سال گذشته در مشارکت با یک شرکت داخلی این کشور آغاز کرده بود.
البته وزارت معادن کشور افغانستان گفته است که این توقف موقتی بوده و پس از امضای توافق انتقال نفت با ازبکستان این مشکل برطرف می شود.
سخنگوی وزارت معادن نیز گفته است: به خاطر عدم وجود توافق برای انتقال نفت به پالایشگاه های دیگر کشورها، این مشکل در استخراج نفت به وجود آمده است ولی دیگر واحدهای این شرکت همچنان مشغول به فعالیت هستند.
محمد رفیع رفیق صدیقی تأکید کرد: تا زمان انجام این توافق، صرفاً فعالیت استخراج نفت به تعلیق درآمده است اما دیگر فعالیت ها  از جمله اکتشاف و تحقیقات سایزمیک و دیگر فعالیت های پیرامون اکتشاف همچنان ادامه دارد.
طی قراردادی که دولت افغانستان با این شرکت چینی منعقد کرده است، توافق شده که شرکت چینی به مدت سه سال نفت افغانستان را برای پالایش به بیرون از این کشور انتقال دهد و در عوض طی این سه سال یک پالایشگاه در این کشور بنا کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *