سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

قرارداد مطالعه طرح جامع تاسیس …

    قرارداد مطالعه طرح جامع تاسیس منطقه ویژه نفت و گاز سیری، میان شرکت نفت فلات قاره ایران و موسسه بین‌المللی مطالعات انرژی به امضا رسید.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، این قرارداد امروز (چهارشنبه؛ ۲۲ خردادماه) بین محمود زیرکچیان‌زاده؛ مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران و محمدحسین ایران‌منش؛ مدیرعامل موسسه بین‌المللی مطالعات انرژی امضا شد.

بر اساس این قرارداد، فاز دوم تدوین طرح جامع و نقشه راه ایجاد جزیره سبز صنعتی سیری با هدف تهیه و تصویب سند تأسیس منطقه ویژه نفت و گاز با بودجه بالغ بر ۹٫۶ میلیارد ریال و در مدت ۱۸ ماه توسط مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی به اجرا در خواهد آمد.
در این مطالعه سعی بر آن است که پیش از تبدیل جزیره سیری به منطقه ویژه اقتصادی،‌ تمامی جوانب آن مورد بررسی اولیه قرار گیرد. مطالعات اولیه این پروژه و پرداختن به تمامی ابعاد آن می‌تواند تصمیم‌گیری مسئولان و برنامه‌ریزی در جهت توسعه این منطقه را تسهیل کرده و چگونگی رویارویی با موارد پیش‌بینی نشده را مشخص کند؛ ضمن آنکه تبیین نقاط ضعف و قوت در نتیجه تبدیل این جزیره به منطقه ویژه اقتصادی، می‌تواند استراتژی‌های توسعه این منطقه را تعیین کند.
ضرورت اجرای پروژه از منظر اهداف، ‌برنامه‌ها، تسهیل فرآیند امور اجرایی و اثربخشی برای شرکت نفت فلات قاره ایران، صنعت نفت کشور و از دیدگاه اهداف و منافع ملی از سطوح قابل بررسی اجرای این مطالعه است.
در این راستا، تمرکز مدیریت امور اجرایی، برنامه‌ریزی، خدماتی و … جزیره در شرکت نفت فلات قاره ایران و پرهیز از موازی کاری، بررسی مزایا و راهکارهای تأسیس منطقه ویژه نفت و گاز سیری، ارائه خطوط کلی و راهکارهای اساسی برای استفاده حداکثری از قابلیت‌های قانون مناطق ویژه و ضوابط ذیربط در توسعه متوازن و پایدار جزیره، حداکثرسازی بهره‌وری جزیره در توسعه اقتصادی کشور و تدوین خطوط کلی مدیریت انرژی ضمن بهره‌گیری از قابلیت‌های قانون و آیین‌نامه‌های مناطق ویژه، از ضرورت‌های اجرای پروژه از جنبه توسعه‌ای است.
 گفتنی است، قرار گرفتن کشور در مسیر رشد و توسعه اقتصادی و تأکید برنامه‌های توسعه‌ای کشور به تأسیس مناطق ویژه اقتصادی به ویژه از لحاظ تأمین منابع انرژی و صیانت از این منابع، ‌از ضرورت‌های تبدیل جزیره سیری به قطب اقتصادی صنعت گاز و انرژی کشور است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ خرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۱۶۴۷۹ بازدید