- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

پیگیری هرچه سریعتر زنجیره بهره برداری از اولین مخازن بتنی ایران

 پیرو بازدید مدیرعامل شرکت متن از طرح های در دست اجرای این شرکت در جمع مجریان، کارشناسان و پیمانکاران پروژه احداث مخازن استراتژیک، مهندس نادر قربانی بر پیگیری هرچه سریعتر بهره برداری از این مخازن تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت متن، نادر قربانی اظهار داشت: این مخازن برای اولین بار در ایران به صورت بتنی ساخته شده که در امیدیه ۴ مخزن، با ظرفیت  ذخیره ۳ میلیون بشکه نفت و در گوره ۶ مخزن، با ظرفیت ۴ میلیون بشکه نفت خام نقشی مهم برای اقتصاد کشور و ایجاد اشتغال مردم این منطقه ایفا می کند.

مهندس قربانی گفت: احداث مخازن بزرگ ذخیره نفت تا کنون در گوره ۸۰ درصد و در امیدیه ۶۰ درصد پیشرفت داشته است.

قربانی اظهار داشت: ۶۵ درصد از کالای مورد نیاز پروژه تأمین شده و در صورت حمایت همه جانبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، مخازن گوره تا پایان سال ۹۲ و امیدیه تا اواسط سال ۹۳ تکمیل و قابل بهره برداری خواهد شد.

گفتنی است: مخازن امیدیه پشتیبان تأمین نفت، استمرار تولید و تغذیه پالایشگاه نفت آبادان و اصفهان خواهد بود و گوره حلقه اتصال زنجیره‌ای نفت مارون، آغاجاری، گچساران، آزادگان و مسجد سلیمان است و نفت سبک و سنگین قبل از ارسال به پایانه صادرات نفت جزیره خارک، در این مخازن ذخیره خواهد شد. این مخازن در مواقع بحرانی، پشتیبان و تأمین کننده انرژی کشور از طریق انتقال نفت خام به پالایشگاه های داخلی و یا از طریق انتقال نفت خام به پایانه های صادراتی نقش حیاتی و حائز اهمیتی دارند .

مخازن امیدیه در ۱۱۰ کیلومتری اهواز و ۱۵ کیلومتری امیدیه و مخازن گوره در استان بوشهر، ۱۵۰ کیلومتری بوشهر، شمال غربی شهرستان گناوه واقع است.

[1] [2] [3] [4]