سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ EN

ضرورت تبدیل دانش به فناوری برای ایجاد ثروت ملی

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت، بر ضرورت تبدیل علم به فناوری و تجاری سازی نتایج تحقیقات کاربردی در صنعت نفت کشور تاکید کرد. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته مهر در مراسم بزرگداشت یکصدمین شماره ماهنامه علمی – ترویجی اکتشاف و تولید نفت و گاز که صبح امروز (چهارشنبه؛ ۸ خردادماه ) در سالن شهید بهشتی وزارت نفت برگزار شد، گفت: تجاری سازی فناوری های تولید شده ازنتایج تحقیقات کاربردی یکی از شیوه های تولید ثروت در کشور است.
وی شاخص جذب علم در جهان را میزان تخصیص اعتبارات تحقیقاتی در مقایسه با تولید ناخالص داخلی عنوان کرد و افزود: نقش صنعت نفت در زمینه تعداد مقالات ثبت شده در محافل بین المللی قابل توجه است و این موضوع نشان دهنده ظرفیت و پتانسیل های موجود در این صنعت برای تولید فناوری جدید است.
خجسته مهر، افزایش مراکز تولید علم وافزایش تولید علم در بخش های مختلف صنعت نفت را از سیاست های وزارت نفت برای ایجاد بسترهای فناوری برشمرد.
وی با بیان اینکه امروز برای فروش ایده های تازه و تبدیل شدن به یک مرجع علمی در سطح جهان به بستر سازی مناسب نیاز است، گفت: تعامل مراکز دانشگاهی و موسسات علمی، جامعه متخصصان، نشریات و مقالات علمی بسترنهایی را در این حوزه تشکیل می دهند.
خجسته مهر بر مفید واقع شدن محتویات مقالات چاپ شده در نشریات تخصصی نفت اشاره کرد و گفت: به دلیل عدم استفاده از تمام ظرفیت های مراکز علمی وعدم نمایش نیازهای صنعت به مراکز علمی گاهی مقالات قابلیت کاربردی شدن در صنعت را ندارند.
معاون برنامه ریزی وزیر نفت تصریح کرد: در موضوع تحریم ها کمترین آسیب به حوزه علم و دانش کشور وارد شده است.
خجسته مهر همچنین بر ضرورت استفاده از شیوه های نوین برای کاهش هزینه ها و نخبه پروری در صنعت نفت تاکید کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ خرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۴:۳۸۴۱۰ بازدید