- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

ایستگاه تقویت فشار گاز چشمه خوش

مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اشاره به پیشرفت کار مطلوب طرح احداث ایستگاه تقویت فشار گاز چشمه خوش، گفت: این ایستگاه در سال جاری به بهره برداری می رسد. 
محمدرضا نقیبی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: تاکنون بیشتر طرح های مربوط به چشمه خوش به بهره برداری رسیده است و تنها طرح باقیمانده، ایستگاه تقویت فشار گاز چشمه خوش است که این طرح نیز در سال جاری به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه تقریبا تمام تجهیزت مورد نیاز برای اجرای این طرح فراهم است، افزود: عملیات احداث ایستگاه تقویت فشار گاز چشمه خوش بیش از ۸۰ درصد پیشرفت داشته است.
به گفته نقیبی، باوجود اینکه هدف اصلی از راه اندازی ایستگاه تقویت فشار گاز چشمه خوش، تزریق گازهای همراه نفت به این میدان چشمه خوش، اما این قابلیت را نیز دارد که گازها را به واحد ان جی ال ۳۱۰۰ ارسال کند تا میعانات آن گرفته شود و دوباره برای تزریق به این ایستگاه بازگردانده شود.
وی خاطرنشان کرد: برنامه ها به شکلی تنظیم شده اند که تا زمان راه اندازی NGL 3100، مشکلی برای تزریق گازهای همراه به وجود نمی آید.
مدیر مهندسی و ساختمان شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با اشاره به پیشرفت عملیات اجرایی ساخت کارخانه NGL 3100 دهلران نیز گفت: این پروژه با هدف جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت خام به ظرفیت ٢۶٠ میلیون فوت مکعب اجرایی می شود.
نقیبی، استفاده از محصولات NGL برای تامین خوراک پتروشیمی دهلران و همچنین برنامه ریزی برای انتقال بخشی از تولیدات NGL را به این مجتمع تا زمان راه‌اندازی پتروشیمی دهلران مورد اشاره قرار داد و گفت: این طرح که به صورت EPCF به شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC) واگذار شده، تاکنون پنج درصد پیشرفت داشته است.
گفتنی است در این پروژه علاوه ‌بر ساخت کارخانه جمع‌آوری گازهای همراه، ساخت یک نیروگاه گازی با قدرت تولید ١۵٠ مگاوات برق در ساعت نیز برنامه‌ریزی شده است که علاوه‌ بر تامین برق مورد نیاز مجتمع، قسمت عمده‌ای از برق مصرفی واحدهای همجوار را نیز تامین می‌کند.
[1] [2] [3] [4]