- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

برگزاری سومین جلسه کارگروه حفاری سامانه اطلاعات بالادستی

   سومین جلسه کارگروه حفاری سامانه اطلاعات بالادستی شرکت ملی نفت ایران با حضور نمایندگان شرکت های تابعه شامل: مدیریت اکتشاف، شرکت مناطق نفتخیز جنوب، شرکت نفت فلات قاره، شرکت مناطق نفت مرکزی و مدیریت فن آوری اطلاعات شرکت ملی نفت ایران و به میزبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت در جزیره کیش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت متن، مهرانگیز رشاد مسئول برگزاری جلسه اظهار داشت: این جلسه در راستای ارتقاء کیفی سامانه اطلاعات بالادستی شرکت ملی نفت در زمینه مطالعات جامع میادین تشکیل شد و به بررسی و اعمال اصلاحات مطرح شده بر روی گزارشات روزانه بخش حفاری پرداخت . به اینصورت که با اعمال این تغییرات تا چند ماه آتی شاهد عملیاتی شدن این سامانه در بخش گزارشات حفاری کلیه طرحهای شرکت متن خواهیم بود.

وی افزود: این نرم افزار به صورت شبکه و آن لاین در اختیار کاربران است و متخصصین مربوطه تنها با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود می توانند وارد سیستم شده و اطلاعات لازم را دریافت کنند و امکان تغذیه اطلاعات از سر چاهها و مناطق عملیاتی وجود دارد.

رشاد اظهار داشت: این سامانه تحت نظارت مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران و در ۷ بخش اصلی شامل زمین‌شناسی، حفاری، پترو فیزیک، ژئوفیزیک، بهره‌برداری، مخازن و فرایند گردآوری شده و از پیشرفته‌ترین ابزار امنیتی و انتقال داده‌ها در آن استفاده خواهد شد.

وی گستره و حجم فعالیت سامانه را کلیه میادین نفت و گاز کشور که در مراحل اکتشافی، توسعه و تولید هستند برشمرد.

یادآور می شود این نرم افزار یکی از بزرگترین دستاوردهای نرم‌افزاری در صنعت نفت بوده و در اصل سیستمی است که کلیه اطلاعات فنی شرکت ملی نفت ایران در حوزه بالادستی از آغاز اکتشاف تا پایان فرآیند تولید را در بر داشته و به صورت روزآمد ساماندهی می کند تا بتوان به کمک این ساماندهی، آخرین وضعیت مخازن و سایر اطلاعات لازم را در اختیار داشت و در راستای مدیریت بهینه مخازن اقدام کرد.

گفتنی است: در پایان جلسه، بازدیدی با حضور مهندس اسدی، قائم مقام مهندسی نفت شرکت متن از عملیات حفاری در میدان گازی کیش به عمل آمد.

[1] [2] [3] [4]