- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

میانگین بهای نفت اوپک در فروردین، ۴٫۸ درصد کاهش

میانگین قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک در فروردین ماه سال جاری به ۱۰۳ دلار رسید که نسبت به اسفندماه سال گذشته، ۴٫۸ درصد کاهش را نشان می دهد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بررسی تحولات قیمت نفت اوپک در فروردین ماه سال جاری نشان می دهد: قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک در دو هفته ابتدای این ماه، افزایش محدودی را تجربه کرده و سپس روندی نزولی به خود گرفته است؛ به این ترتیب قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک در انتهای دوره نسبت به ابتدای آن، ۷٫۷ درصد کاهش یافته است.
براساس این گزارش که توسط گروه تحقیق معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی صورت گرفته است، طی روزهای اول تا سیزدهم فروردین ماه امسال، قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک افزایش محدودی داشته و از ۱۰۵٫۶ دلار در روز اول ماه به ۱۰۸٫۱ دلار در روز سیزدهم رسیده است.
در این بین، توافق بر سر بسته نجات مالی قبرس و احتمال بهبود تقاضای نفت در اروپا، تقویت بازار سهام آمریکا و کاهش ارزش دلار در برابر یورو از مهم ترین دلائل افزایش قیمت نفت اوپک در این روزها بوده است. از سوی دیگر، قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک از ۱۰۶٫۸ دلار در روز ۱۴ فروردین ماه به ۹۷٫۴ دلار در روز ۳۰ فروردین رسیده که بیانگر کاهش ۸٫۸ درصدی است.
رشد کمتر از انتظار اقتصادی چین در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی، کاهش واردات نفت خام این کشور و نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی موجب شد اداره اطلاعات انرژی آمریکا و اوپک، پیش بینی خود از تقاضای جهانی را مورد تجدید نظر قرار دهند و این عوامل، کاهش قیمت نفت را در پی داشته است؛ به طوریکه قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک در هفته پایانی فروردین ماه به کمتر از ۱۰۰ دلار سید.
علاوه بر این، کاهش میزان اشتغال در آمریکا، افزایش سطح ذخیره سازی نفت خام در این کشور به بالاترین سطح خود در ۲۲ سال گذشته، همچنین تجدید نظر نزولی صندوق بین المللی پول از پیش بینی رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۳ نیز بر روند نزولی قیمت نفت اوپک در دوره مورد اشاره تاثیر داشت.
گفتنی است: دلیل اصلی کاهش قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک در روزهای ۱۵ و ۱۶ فروردین ماه امسال، انتشار گزارش اشتغال آمریکا در ماه مارس و ارقام دور از انتظار این گزارش بوده است.
[1] [2] [3] [4]