- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

رییس جمهوری ملت ایران بدون اتکاء به نفت هم…

   به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر محمود احمدی نژاد ظهر پنج شنبه ( ٢۶ اردیبهشت) در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح ملی شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس با عنوان طرح ملی ساقی کوثر به ظرفیت یک میلیون مترمکعب در روز با بیان اینکه امروز پروژه‌ای بزرگ و یگانه در نوع خود به طور رسمی کار خود را آغاز کرد، گفت: با توجه به جغرافیا، تاریخ و استعدادهای عظیم موجود در سرزمین ایران، امروز باید ایران ساخته شده و پیشرفت کند و این مسئولیت و شایستگی ملت ایران است.

رییس جمهور با بیان اینکه همه امکانات مادی و معنوی در راستای ساختن کشور فراهم است، گفت: باید دست به دست هم داده و با نگاهی باز و تصمیمات بزرگ و شجاعانه و کاری خستگی ناپذیر کشور را بسازیم.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه همه وحشت دشمنان از پیشرفت ملت ایران و بازیابی جایگاه بلند ملت در عرصه بین‌المللی است، اظهار داشت: دشمنان می‌دانند که اگر ملت ایران، چند جهش دیگر در آبادانی و اقتصاد بردارد، در آن صورت ایران به عنوان کشوری قدرتمند و آباد در کنار آنها قرار گرفته و در آن شرایط معادلات بین‌المللی به نفع ملت ایران تغییر خواهد کرد.

رییس جمهور ادامه داد: دشمنی ها با ملت ایران برای این است که آنها می‌دانند این ملت توانایی ایستادن بر قله‌های عزت و پیشرفت جهان را دارد و به همین خاطر در هر دوره به بهانه‌ای مانع‌تراشی کرده و انواع فشارها ،برای جلوگیری از دستیابی ملت ایران به پیشرفت اعمال می‌کنند.

دکتر احمدی نژاد خاطرنشان کرد: دشمنان تصور کردند با ابزار فشار می‌توانند در برابر حرکت و شکوفایی ملت ایران بایستند در حالی که سخت در اشتباه هستند.

رییس جمهور با تاکید بر عدم اتکاء به منابع نفتی و درآمدهای آن ، اظهار داشت: ملت ایران در طول دوران آقایی خود در جهان به منابع نفتی متکی نبوده و ملت ایران ٧ هزار سال عزت‌مندانه و پیشگام بوده و امروز نیز می‌تواند بدون اتکاء به نفت زندگی کرده و پیشرفته و مرفه باشد.

دکتر احمدی نژاد افزود: می‌توان با استفاده از شیوه‌های جدید و دانش روز ظرفیت کشاورزی در کشور را گسترش داد که در آن صورت نیازی به درآمدهای نفتی نخواهیم داشت.

رییس جمهور با بیان اینکه صندوق توسعه ملی برای اولین بار توسط دولت ایجاد شد تا یک دولت شجاعت آن را داشته باشد که همه درآمد نفت را خرج نکند، اظهار داشت: امروز در این صندوق ۵٠ میلیارد دلار سرمایه وجود دارد که اگر این منابع در سرمایه گذاری ها وارد شود، تحول بزرگی در کشور اتفاق خواهد افتاد.

دکتر احمدی نژاد همچنین با تاکید بر استفاده از ظرفیت کویر مرکزی و معادن کشور تصریح کرد: ایران روی کمربند معدنی دنیا قرار داشته و ٧٠ درصد از انواع مواد معدنی جهان در ایران قرار دارد و در حالی که تخمین زده می‌شود ٨٠٠ میلیارد تن ظرفیت برداشت از معادن ایران وجود دارد تا به امروز تنها ٨٠ میلیارد تن از معادن در کشور شناسایی شده است.

دکتر احمدی نژاد با انتقاد از اینکه متاسفانه امروز معادن در اختیار عده خاصی قرار دارد که این موجب بهره‌برداری کم از معادن شده است، گفت: باید معادن را فعال کرده و درآمدهای حاصل از آن را جایگزین درآمدهای نفتی در کشور کنیم که در این راستا دولت از سال گذشته ستاد معادن را فعال کرده و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار استانها قرار داده تا در این جهت حرکت بزرگی انجام شود.

رییس جمهور با اشاره به اینکه یکی از توجیه‌ها و بهانه‌های عده‌ای برای عدم گسترش کشاورزی در کشور نبود آب است، گفت: معتقدم آب به میزان کافی در کشور وجود دارد تنها باید از ظرفیت‌ها و آب موجود در کشور به درستی استفاده کنیم.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح ملی شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس، اظهار داشت: به واسطه اجرای این طرح می‌توانیم در جهت گسترش صنعت، معدن و ایجاد اشتغال در کشور بهره‌گیری کنیم.

رییس جمهور گفت: ایرانی که هسته‌ای شده و ماهواره به فضا می‌فرستد و در پزشکی، نانو و بسیاری از علوم جزء اولین‌ها در دنیا است مطمئناً می‌تواند پروژه‌های عمرانی را نیز به راحتی انجام دهد.

دکتر احمدی نژاد تصریح کرد: باید راه را برای حضور توان عظیم مردم در صحنه باز کرد و تصمیم‌گیران و کسانی که مقررات را می‌نویسند باید این کار را با نگاه اعتماد به ملت انجام دهند و به گونه‌ای نباشد که به واسطه مقررات دست ملت بسته شود.

رییس جمهور با بیان اینکه در طول ١٧٠ سال گذشته نگاهی بوده که دولت را جدای از مردم و رقیب آنان می‌دانسته، گفت: دولت خادم ملت است و اقتصاد، سیاست و سایر عرصه‌ها را باید ملت و اراده آنان اداره کند و این فرهنگ انقلاب و اسلام عزیز است.

دکتر احمدی نژاد خاطرنشان کرد: معدن باید از انحصار چند گروه بیرون آمده و در اختیار ملت قرار گیرد؛ چرا که موظفیم به ملت در همه عرصه‌ها اعتماد کنیم؛ این ملت بودند که در طول ١۴٠٠ سال دوره اسلامی در ایران با وجود همه دشمنی‌ها و اشغالگری ها فرهنگ متعالی را سینه به سینه حفظ کرده است.

رییس جمهور با بیان اینکه نباید عده‌ای تصور کنند که می‌توانند جای ملت تصمیم بگیرند، گفت: از همه کسانی که به عشق اعتلای ایران و ارزشهای الهی زندگی می کنند دعوت می‌کنم تا در طرح‌های آبادانی ایران مشارکت کنند.

دکتر احمدی نژاد تصریح کرد: باید در راستای پیشرفت کشور تلاش و حرکت کرد تا دشمن را از توطئه برای متوقف کردن ملت ایران مایوس کنیم و در این راستا باید آستین‌ها را بالا زده و تلاش و کوشش کنیم.

رییس جمهور در ابتدای سخنان خود با تبریک ماه رجب به ملت ایران و جامعه بشری تصریح کرد: استان هرمزگان سرزمینی پربرکت است که مردمان آن در خونگرمی، ایمان، شجاعت و صیانت از مرزهای عزت و استقرار کشور زبانزد هستند.

پیش از سخنان رییس‌جمهور وزیر نیرو و استانداران هرمزگان و کرمان گزارشی از روند انجام عملیات اجرایی طرح ملی ساقی کوثر ارائه کردند.

[1] [2] [3] [4]