- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

تحقق سودآوری ۲۰۰ میلیون دلاری، فناوری RTO

حداقل سود آوری ناشی از به کارگیری فناوری RTO در صنایع نفت ایران برابر با ۲۰۰ میلیون دلار در سال تخمین زده شده است که این میزان سود آوری همراه با کاهش مصرف انرژی در مجتمع های فرآیندی حاصل می شود.
 مهدی احمدی مروست؛ معاون پژوهشکده توسعه فرآیند و فناوری تجهیزات پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار NIOC با بیان این مطلب گفت: فناوریRTO در صنایع نفت یکی از فناوری های جدید در دنیا محسوب می شود و سیستم‌های مجهز به این فناوری، سیستم های کنترل فرایند مدار بسته‌ای هستند که تا حد امکان عملیات فرآیند را به شرایط بهینه واحد فرایندی نزدیک و عملکرد واحد را به طور خودکار بهینه می کنند.
وی سود آوری بسیار بالای اعمال فناوری RTO در صنایع نفت را به عنوان یکی از مزیت های ناشی از به کارگیری این فناوری در صنعت نفت  مطرح و تاکید کرد: طبق مطالعات انجام شده در سطح دنیا، بازگشت سرمایه گذاری این فناوری در بیشترموارد زیر یک سال و حتی شش ماه گزارش شده است.
مروست تاکید کرد: با توجه به تکامل فرایندهای نفت، گاز و پتروشیمی، بهبود عملکرد فرایندهای جدید با توسعه تکنولوژیکی فرایندها هزینه زیادی را در بر خواهد داشت، در حالی که با اعمال تکنولوژی RTO بهبود عملکرد و سودآوری فرایندها با هزینه کمتری صورت می گیرد و از این بابت نتیجه بهتری عاید سیستم خواهد شد.
وی تصریح کرد: این فناوری بیشتر در کشورهای پیشرفته (آمریکا، کانادا، کشورهای اروپایی و خاور دور) پیاده سازی شده است و نمونه های بسیار نادر از اعمال این فناوری در کشورهای جهان سوم دیده می شود.
به گفته مروست هم اکنون پژوهشگاه صنعت نفت دانش فنی این فناوری را در اختیار داشته و قابلیت ارائه آن به صنایع پایین دستی نفت را نیز دارد.
معاون پژوهشکده توسعه فرآیند و فناوری تجهیزات پژوهشگاه صنعت نفت، یکی از وظایف اصلی پژوهشگاه را پایش شرایط موجود و پیش بینی شرایط آینده در صنعت و فناوری های مورد نیاز آتی عنوان و تصریح کرد:  پژوهش در زمینه فناوری های اتوماسیون و کنترل از سال ۱۳۸۴ در این مجموعه آغاز شد و به همین منظورفناوری های مختلف مورد غربالگری قرار گرفت و در نهایت فناوری RTO به عنوان یک فناوری با پتانسیل بالا انتخاب شد.
به گفته وی، طرح RTO به عنوان یکی از اولین طرح های پژوهشی توسعه فناوری های فرآیندی اتوماسیون و کنترل در وزارت نفت توانسته است در مدت زمان کوتاهی به اهداف اولیه خود دست یابد.
[1] [2] [3] [4]