- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

باتلاق تحریم نفت ایران، اروپا را به کام کشید

تحریم هایی که علیه نفت ایران اعمال گردید، کمبود نفت ترش در قاره اروپا را در پی داشته است؛ با این وجود تحلیلگران اروپایی که اعتقاد داشتند تحریم نفت ایران به چارچوب اقتصادی این کشور در بلندمدت آسیب می رساند همچنان بر انجام آن پافشاری می کردند.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، تحریم های اتحادیه اروپا علیه نفت ایران، مشکلاتی را در تامین نفت خام ترش موردنیاز قاره اروپا در پی داشته است.

موسسه جی بی سی انرژی در گزارش اخیر خود آورده است: در پی تحریم های اتحادیه اروپا علیه نفت ایران و همچنین بالارفتن سود جانبی پالایش نفت خام کوره، عرضه نفت خام ترش یا نفت خام با درجه سولفور بالا در اروپا با افت شدیدی مواجه شده است.

براساس گزارش سایت اقتصادی بلومبرگ، گروهی از تحلیلگران موسسه جی بی سی انرژی در اتریش در این باره اظهار کردند: افزایش سود عرضه نفت خام کوره به بازارهای آسیایی و رشد صادرات نفت خام اورال روسیه در ماه ژوئن (خرداد – تیر) و نیزعدم عرضه نفت خام ایران در بازارهای اروپایی می تواند مشکلاتی را برای تامین نفت خام ترش در قاره اروپا ایجاد کند.

در ادامه این گزارش آمده است: نفت خام اورال روسیه در معاملات روز جمعه بازار با ۶ سنت تخفیف نسبت به بهای نفت خام برنت در بازارهای مدیترانه معامله شده است.
نفت خام اورال برای مدت کوتاهی در ماه های ژوئیه و اوت تابستان سال گذشته گران تر از نفت خام برنت معامله شد.
گفتنی است: برنامه های بارگیری نفت خام اورال در دریای سیاه و دریای بالتیک ظرف چند روز آینده اعلام می شود.

بر اساس آمارها، افزایش سود حاشیه ای نفت خام کوره، محدویت عرضه نفت خام اورال در ماه می(اردیبهشت- خرداد) سال گذشته و همچنین تحریم خرید نفت ایران که از سوی اتحادیه اروپا اعمال شد، از دلایل اصلی تقویت بهای نفت خام اورال به شمار می رود.

جی بی سی انرژی همچنین از ادامه تردیدها وعدم اطمینان به عرضه نفت خام کرکوک در شمال عراق و کاهش روزانه یک میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه ظرفیت پالایش نفت خام از زمان آغاز عملیات نگهداری در مقایسه با ماه آوریل (فروردین – اردیبهشت) خبر داد.

[1] [2] [3] [4]