- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

۲۲ طرح جمع آوری گازهای همراه در صنعت نفت

معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت، جمع آوری ۹۰ درصد گازهای هیدروکربوری همراه را تا پایان برنامه پنجم از برنامه های اولویت دار وزارت نفت عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر برای جمع آوری ۳۷ میلیون متر مکعب گاز که از اهداف برنامه پنجم توسعه است، ۲۲ پروژه مهم با سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری در حال انجام است.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن خجسته مهر در جریان اجلاس بین المللی حامیان زمین، با بیان اینکه یکی از آلاینده های مهم که سهم اساسی در تخریب محیط زیست دارد گازهای هیدرو کربوری است که دی اکسید کربن در صدر آنها قرار دارد، گفت: در حال حاضر روزانه حدود ۷۵ میلیون مترمکعب گاز هیدروکربوری همراه، از طریق تعداد زیادی واحدهای گاز مایع جمع آوری می شوند و در یک فرآیند، گاز سبک و مایعات هیدرو کربوری از آن ها تفکیک شده و به واحد های پتروشیمی تحویل داده می شود.

خجسته مهر با بیان اینکه این گازها به ۱۳ میدان نفتی تزریق می شوند، گفت: مایعاتی که از ۷۵ میلیون متر مکعب گاز همراه هیدرو کربوری جدا می شود، بالغ بر ۱۰۰ هزار بشکه در روز است که در اختیار پالایشگاه بندر امام خمینی قرار می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: موارد استفاده استراتژیک جمع آوری گازهای همراه، تزریق آنها به میادین نفتی است و این اقدام تا ۲۰ درصد ضریب برداشت در میادین را افزایش می دهد.

گزارش خبرنگار NIOC حاکی است: اجلاس بین المللی حامیان زمین، روز گذشته (هشتم اردیبهشت ماه) با حضور قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست، معاون وزیر نفت و جمعی از مسئولان و متخصصان زیست محیطی در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد. برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای صنایع به همراه نمایشگاه عکس محیط زیست و مسابقه کاریکاتور و پوستر با رویکرد گرمایش زمین از برنامه های جانبی این همایش بود.

وزارت نفت از جمله حامیان این اجلاس بود و مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری و سازمان حفاظت از محیط زیست نیز در برگزاری این اجلاس بین المللی نقش محوری داشتند.
[1] [2] [3] [4]