سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

وجود ۱۸۱ مخزن توسعه نیافته نفت و گاز در ایران

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت از وجود حدود ۱۵۷ میلیارد بشکه هیدروکربور مایع، ۳۴ تریلیون متر مکعب گاز طبیعی و ۱۸۱ مخزن توسعه نیافته نفت و گاز در کشور خبر داد. 

عبدالمحمد دلپریش؛ مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت در گفت و گو با خبرنگار NIOC با اعلام این خبر گفت: حجم منابع هیدروکربوری ایران در حد مطلوبی است و جدیدترین اطلاعات از وجود وجود حدود ۱۵۷ میلیارد بشکه هیدروکربور مایع، ۳۴ تریلیون متر مکعب گاز طبیعی و ۱۸۱ مخزن توسعه نیافته نفت و گاز در کشور خبر می دهد.

وی تاکید کرد: با بهره برداری ازاین منابع می توان عوامل تولید ملی را به نحو بهینه ای به کاربرد و از این طریق توسعه حلقه های مختلف اقتصادی در بخش های گوناگون از جمله صنعت را شاهد بود.
وی از شرکت ملی نفت ایران به عنوان تنها متولی بخش بالادستی نفت و گاز با توان عملیاتی منحصربه فرد یاد کرد و افزود: تولید روزانه میلیون ها بشکه نفت خام، مایعات و میعانات گازی و انتقال و توزیع و صادرات آن، به همراه تولید صدها میلیون متر مکعب گاز طبیعی نشان از توان سازمان یافته این شرکت دارد.
دلپریش همچنین تولید روزانه ۷۵۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی را برای تامین مصارف کشور در فصول سرد را از دیگر فرصت های پیش روی شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد.
وی میزان سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران را در ۹ ماهه اول سالجاری حدود ۱۹ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: صنعت نفت ظرفیت زیادی برای جذب سرمایه در بخش بالادستی صنعت نفت دارد؛ که این امر به منزله زمینه مساعد سرمایه گذاری در این صنعت سودآور است.
مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از اجرای بیش ا ز ۱۰۰ طرح، ۷۰۰ پروژه و ۳ هزار زیر پروژه در شرکت ملی نفت ایران در سالجاری خبرداد و گفت: توان مدیریت، اجرا و بهره برداری از صدها پروژه توسعه ای و تحقیقاتی در شرکت ملی نفت ایران از جمله فرصت هایی است که در بخش بالادستی وجود دارد.
دلپریش در ادامه ایجاد فرصت از تهدیدهای بین المللی در راستای توسعه بخش بالادستی را از جمله مهم ترین بخش های چشم انداز شرکت ملی نفت ایران برشمرد و افزود: تحقق این آرمان در گرو تقویت اراده مدیریت در راستای توسعه صنعت و با استفاده از نهاده های ملی امکان پذیر است.
وی خاطرنشان کرد: برای توسعه صنعت نفت باید علاوه بر ایجاد پیش نیازها، هدایت و ارتقا توان پیمانکاران پروژه های تحقیقاتی و توسعه ای، برنامه ریزی مدونی نیز در خصوص ساخت کالا و تجهیزات داخلی انجام داد.
وی در توضیح دیگر زیرساخت های لازم برای تحقق چشم انداز صنعت نفت گفت: برای رسیدن به این هدف باید نسبت به تخصیص منابع سرمایه ای بر اساس اولویت بندی های اقتصادی و فنی و همچنین توسعه تحقیق و پژوهش در راستای بومی سازی فناوری های زنجیره اکتشاف، توسعه و بهره برداری اقدام کرد.
دلپریش یادآور شد: تحول در نظام ارزیابی عملکرد از طریق ایجاد، توسعه و به کارگیری شاخص های کلیدی عملکرد و تقویت نظام کنترل و نظارت اجرای پروژه های توسعه ای به همراه افزایش سطح ظرفیت و نظارت اجرای پروژه های توسعه ای، از دیگر اقدامات پیش روی شرکت ملی نفت ایران است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۱۳:۳۲۳۶۴ بازدید