سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

بورس مستقل نفت خام راه‌اندازی می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از راه‌اندازی بورس مستقل نفت خام در آینده خبر داد.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، احمد قلعه‌بانی صبح امروز (شنبه؛ ۱۹ اسفندماه) در حاشیه مراسم راه‌اندازی بورس انرژی اظهار داشت: در پایه‌ریزی بورس انرژی، کمتر شرایط تخصصی صنعت نفت به خصوص درباره عرضه نفت خام رعایت شده است.
وی اظهار امیدواری کرد اقداماتی از جمله عرضه فراورده‌های نفتی که قبلا در بورس کالا انجام می‌شد، در بورس انرژی پیگیری شود.
قلعه بانی تصریح کرد: در ادامه این مسیر، برای راه‌اندازی بورس مستقل نفت خام تلاش خواهیم کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر نفت چندی پیش در نامه‌ای به وزیر اقتصاد خواستار تغییر در راه‌اندازی بورس انرژی برای فراهم شدن امکان مشارکت صنعت نفت در این بورس و حتی ایجاد زیرساخت‌های معامله نفت خام شده بود که مورد بی‌توجهی وزارت اقتصاد و سازمان بورس قرار گرفت.
بر این اساس فعلا تنها نماینده مرتبط با صنعت نفت در هیئت مدیره بورس انرژی نماینده‌ای از سهامداران صنعت پتروشیمی است که عملاً ارتباط مستقیمی با حوزه انرژی و عرضه آن ندارد.
این گزارش حاکیست، نفتی‌ها خواستار بین‌المللی شدن ترکیب سهامداران بورس انرژی برای فراهم شدن امکان خرید و فروش نفت خام دیگر کشورهای منطقه در این بورس و راه‌اندازی یک بورس نفت واقعی بوده‌اند که به این خواسته وقعی نهاده نشده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۱۴:۳۵۳۲۳ بازدید