سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

اجرای طرح قطب‌بندی توسعه‌دهندگان محصول…

رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی از قطب‌بندی توسعه‌دهندگان محصول در سطح وزارت نفت خبر داد و افزود: این طرح پس از قطب‌بندی مراکز پژوهش و فناوری، با هدف شناسایی توسعه‌دهندگان محصول یا سازندگانی که در حوزه‌های دانش بنیان صنعت نفت فعالیت می‌کنند، در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سید فرهنگ فصیحی یکی از مزیت‌های راه‌اندازی این سامانه را شناسایی پتانسیل‌های توسعه‌دهندگان در گوشه و کنار کشور عنوان و تصریح کرد: پس از ثبت اطلاعات متقاضیان در سامانه و بررسی توانمند‌ی های آنان، نیازهای روزافزون صنعت نفت به بهترین شکل ممکن پاسخ داده شود.

وی به طراحی سامانه‌ای برای قطب‌بندی توسعه‌دهندگان اشاره و پیش‌بینی کرد که پس از راه‌اندازی سامانه، بسیاری از شرکت‌های سازنده و توسعه‌دهنده فعال از نقاط دور افتاده کشور در آن ثبت نام کنند.

ایجاد رصد خانه فناوری در صنعت نفت ایران

رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری موسسه مطالعات بین المللی انرژی از فراهم سازی مقدمات لازم برای تشکیل رصد خانه فناوری های صنعت نفت ایران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: هدف از اجرای این طرح پایش و رصد فناوری های روز دنیا در حوزه صنعت نفت سایر کشورها است، تا اطلاعات آنها را در اختیار اهالی صنعت نفت کشورمان قرار دهیم.

دکتر سید فرهنگ فصیحی با بیان این که  این رصد خانه برای پنج حوزه کلیدی صنعت نفت فعالیت خواهد کرد، افزود: هم اکنون سایت و سامانه این رصد خانه راه اندازی شده و آماده بهره برداری است، ضمن این که موسسه مطالعات بین المللی انرژی اعلام آمادگی می کند اگر شرکت های تابعه فناوری های خاصی را برای رصد و پایش هوشمندانه در نظر دارند موسسه این کار را برای انها انجام می دهد.

وی گفت: از مجموع ۲۱ عنوان طرح راهبردی در حوزه پژوهش و فناوری صنعت نفت که فاز صفر (تعریف کار) آنها به پایان رسیده ۵ طرح شامل نقشه راه فناوری های صنعت نفت، تدوین مدل انتقال فناوری در صنعت نفت، تدوین سبد پژوهش و فناوری صنعت نفت، ارتقای نظام نوآوری صنعت نفت، تدوین طرحی برای توان رقابتی ساخت داخل کالا و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت و گاز و قطب بندی مراکز پژوهش و فناوری و توسعه دهندگان صنعت نفت در موسسه مطالعات بین المللی انرژی انجام شده و هم اکنون برای اجرایی شدن در اختیار وزارت نفت قرار گرفته است.

ترسیم درخت فناوری‌های صنعت نفت

رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی از ترسیم درخت فناوری‌های صنعت نفت خبر داد و گفت: در این طرح سعی شده مجموعه فناوری‌های موجود در صنعت نفت به صورت یک مجموعه کامل جمع‌آوری شود.

وی تصریح کرد: که با ترسیم این درخت، زوایای مختلف فناوری‌های مورد نیاز صنعت نفت شناسایی و نقاط ضعف و قدرت آنها بررسی می‌شود.

وی افزود: همچنین فراخوان طرح تهیه نقشه راه فناوری های صنعت نفت در سطح ستاد وزارت نفت و چهار شرکت اصلی به زودی از طرق مختلف منتشر می شود و هر مجموع صاحب نظری  که در این فضا فعالیت می کند می تواند توانمندی های خود را اعلام دارد.

تدوین سند دیپلماسی فناوری صنعت نفت

رئیس پژوهشکده مطالعات راهبردی فناوری موسسه مطالعات بین المللی انرژی گفت: تدوین سند دیپلماسی فناوری های صنعت نفت طرح دیگری است که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به موسسه مطالعات بین المللی انرژی برای اجرا سپرده شده است.

به گفته فصیحی، معاونت پژوهش و فناوری و معاونت بین الملل وزارت نفت به صورت مشترک در طرح یادشده از نظر مدیریت و هدایت در این طرح نقش آفرینی می کنند و در این میان موسسه و مرکز فناوری های ریاست جمهوری نیز برای تدوین این طرح با یکدیگر در حال همکاری اند.

 وی تصریح کرد: از این سند در مذاکرات بین المللی در حوزه انرژی و انتقال دانش فنی مورد نیاز این صنعت از خارج و همچنین صادرات فناوری های بدست آمده صنعت نفت به خارج از کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ اسفند ۱۳۹۱ساعت: ۱۱:۲۶۴۲۰ بازدید