سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ EN

آمادگی کامل بورس برای عرضه اوراق سلف نفتی

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران گفت: زیرساخت های لازم از جمله نرم افزار ، سخت افزار و خدمات آموزشی برای عرضه ابزار اوراق سلف نفتی فراهم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، علی صالح آبادی؛ رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران با بیان این مطلب، از آمادگی سازمان بورس برای انتشار اوراق سلف موازی نفت خبر داد.

وی گفت: در قانون بودجه سال جاری به وزارت نفت اجازه داده شده است تا ۱۰ میلیارد تومان از طریق اوراق سلف نفتی و دیگر ابزارها تامین کند.
صالح آبادی با تاکید بر اینکه اوراق سلف موازی نفتی یکی از بهترین راه ها برای تامین مالی در طرح های نفتی است، تصریح کرد: در صورتی که شرکت ملی نفت درخواست خود را برای انتشار این اوراق اعلام کند، ما هم به عنوان سازمان بورس برای انتشار اوراق آمادگی کامل داریم.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره زمان عرضه اوراق سلف نفتی گفت: مجوز در قانون بودجه سال ۹۱ آمده است و دیگر نیازی به مجوز جدید نیست.
به گفته وی، در قانون برنامه پنجم تصریح شده است که در صورت انتشار اوراق سلف نفتی به صورت ارزی باید هماهنگی های لازم با بانک مرکزی صورت گیرد که هم اکنون جلسات وزارت نفت و بانک مرکزی برای تسریع در انتشار این اوراق در حال برگزاری است.
بر اساس این گزارش، دارایی پایه این اوراق، نفت خام سنگین ایران است که به دو صورت دلاری و ریالی منتشر خواهد شد. اندازه هر قرارداد یک بشکه خواهد بود که امکان اختیار فروش تبعی و تسویه نقدی در زمان سررسید از ویژگی های آن است. قیمت گذاری این اوراق نیز بر اساس قیمت روز نفت در زمان سر رسید طراحی شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ بهمن ۱۳۹۱ساعت: ۱۵:۱۲۴۵۹ بازدید