- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://45.138.133.247 -

طرح جامع توسعه فاز نخست میدان نفتی آزادگان جنوبی نهایی شد

عبدالرحمان گرجی زاده از نهایی شدن «ام دی پی» شرکت پیمانکار خارجی برای توسعه فاز نخست میدان آزادگان جنوبی با تایید شرکت ملی نفت ایران خبرداد.

عبدالرحمان گرجی زاده، مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، با یادآوری این که قرارداد توسعه این میدان نفتی در نوامبر ۲۰۱۰ با یک شرکت خارجی منعقد شده است، گفت: این شرکت می بایست تا پایان سال ۱۳۹۳ تولید ۳۲۰ هزار بشکه نفت از این میدان را برای ایران محقق کند.

فرصت ۲۴ ماهه ایران به شرکت پیمانکار خارجی

به گفته مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، شرکت پیمانکار خارجی ۱۸تا ۲۴ ماه بعد از راه اندازی و بهره برداری از فاز نخست میدان نفتی آزادگان جنوبی فرصت دارد تا ام.دی.پی (طرح توسعه) فاز دو این میدان را نیز به شرکت ملی نفت ایران ارائه کند.

مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی تولید نفت در فاز دو میدان نفتی آزادگان جنوبی را ۶۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت: هم اکنون ام.دی.پی فاز نخست این میدان از سوی شرکت خارجی نهایی شده است و امیدواریم به زودی پیمانکاران این طرح، کار خود را آغاز کنند.

وی با یادآوری این که هم اکنون روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت از میدان آزادگان جنوبی تولید می شود، گفت: بر اساس قرارداد میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت پیمانکار خارجی حفظ تولید ۵۰ هزار بشکه ای کنونی از میدان آزادگان نیز به عهده این شرکت است.

میدان نفتی فوق عظیم آزادگان به عنوان بزرگ ترین اکتشاف میدان نفتی جهان در ۳۰ سال گذشته،‌ با ذخیره نفت درجا به میزان ۴۲ میلیارد بشکه در سال ۱۳۷۹ کشف شد. این میدان در ۸۳ کیلومتری جنوب غربی اهواز واقع شده و با احتساب بخش شمالی و جنوبی بیش از ۹۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.

[1] [2] [3] [4]