سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

آغاز تولید نفت از میدان نفتی سومار

میدان نفتی سومار از مناطق عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران با تولید روزانه هزار و ۵۰۰ بشکه نفت به مدار تولید پیوست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهدی فکور؛ مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی در رابطه با جزییات اجرای این پروژه اظهار داشت: برای تولیدی شدن این پروژه که حدود ۲ ماه به طول انجامید، ۲۴ کیلومتر خط لوله ۶ اینچ جهت انتقال نفت و چهار کیلومتر خط لوله چهار اینچ جریانی احداث شد؛ همچنین ساخت چندراهه اتصال سه حلقه چاه جهت انتقال نفت تولیدی، نصب تسهیلات سرچاهی، نصب پکیچ های شیمیایی برای تزریق مواد ضد خورندگی با توجه به ترش بودن نفت میدان و پاکسازی مین های به جامانده از دوران هشت سال دفاع مقدس در مسیری به طول ۲۷ کیلومتر انجام شده است.

وی افزود: بر اساس گزارش های دریافتی، هم اکنون هزار و ۵۰۰ بشکه نفت از این میدان با فشار ۷۰۰ پام به واحد بهره برداری نفت شهر ارسال می شود و کلیه مراحل کاری بر اساس استانداردهای پروژه ای و با حضور مستمر بازرسان امور فنی در حال اجراست.

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، با اشاره به پتانسیل این شرکت جهت توسعه میادین نفتی و گازی جدید خاطرنشان کرد: نرخ های پیشنهادی از سوی پیمانکاران علاقمند به توسعه این میدان بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال بود که با توجه به برنامه صرفه جویی و استفاده از کادر فنی نیروهای اجرایی شرکت، مبلغ هزینه شده این پروژه به یک پنجم آن تقلیل یافت و به مرز ۳۰ میلیارد ریال رسید که صرفه جویی ۱۲۰ میلیارد ریالی را به همراه داشت.

فکور یادآور شد: صرفه جویی در هزینه ها و زمان کوتاه برای اجرایی شدن پروژه، نشان از پتانسیل و توانمندی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در اجرای طرح و پروژه های محوله دارد.

بر اساس این گزارش میدان نفتی سومار در غرب کشور از توابع عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب و در استان کرمانشاه واقع است که نفت تولیدی آن پس از فرآورش به پالایشگاه کرمانشاه ارسال می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۷:۴۱۴۳۷ بازدید