- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

تولید روزانه ۵۹ میلیون مترمکعب گاز از میادین شرق ایران

مدیرعامل شرکت نفت و گاز شرق می گوید:تولید روزانه گاز از میادین شرقی ایران طی سال گذشته در اوج مصرف به ۵۹ میلیون متر مکعب رسید.

محمدرضا مهدی پور؛ مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب گفت: شرکت نفت و گاز شرق طی سال گذشته با استفاده از ۵۱ حلقه گاز ترش و شیرین، توانست به تعهدات خود در زمینه تولید، جامه عمل بپوشاند.

وی تصریح کرد: توان تولید این شرکت، ۶۲ میلیون متر مکعب در روز است اما از آنجا که پالایشگاه، ظرفیت پالایش بیش از ۵۰٫۵ میلیون متر مکعب در روز را نداشت و با توجه به تولید روزانه حدود ۹ میلیون متر مکعب گاز شیرین در شرکت نفت و گاز شرق، امکان تولید روزانه بیش از ۵۹ میلیون متر مکعب برای این شرکت ایجاد نشد.

مهدی پور با بیان اینکه شرکت نفت و گاز شرق، تامین کننده نیاز گاز پنج استان واقع در شمال و شمال شرق کشور است، ادامه داد: این شرکت در به انجام رساندن تعهدات خود در سال گذشته، موفق عمل کرده است و تلاش می کند سقف تولید کنونی را برای سال جاری نیز حفظ کند.

وی اظهار داشت: طرح ذخیره سازی گاز در مخزن شوریجه به منظور ایجاد امکان تزریق روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز در هشت ماه نخست سال و برداشت روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز در چهارماه پایانی سال طراحی شده است و این طرح در سال آینده به نتیجه می رسد.

مهدی پور در زمینه میدان گازی مشترک گنبدلی توضیح داد: شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق در راستای تولید از این میدان مشترک با کشور ترکمنستان، پیگیری مستمر دارد و به رغم آنکه بخش عمده این مخزن گازی در ایران واقع نیست، اما تولید روزانه میدان در تابستان تا ۱٫۲ میلیون متر مکعب نیز افزایش می یابد.

[1] [2] [3] [4]