سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

بررسی قانون وزارت نفت در صحن علنی مجلس پایان یافت

بررسی قانون وزارت نفت امروز (۲۰ فروردین) در مجلس شورای اسلامی به پایان رسید این قانون و برای بررسی بیشتر به شورای نگهبان ارسال می شود.

مدیرکل امور مجلس وزارت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: ماده ۱۵ و ۱۶ این قانون، با پیشنهاد کمیسیون انرژی و با مشورت کارشناسان وزارت نفت در هم ادغام شد؛ بر همین اساس ماده ۱۷ این قانون تغییر یافت و به عنوان ماده ۱۶ در این قانون گنجانده شد.

سخاوت اسدی گفت: در مرحله بعد این قانون برای بررسی بیشتر به شورای نگهبان ارسال می شود و در صورتی که هیچ ایرادی نداشته باشد، به مجلس شورای اسلامی برای اجرا، ابلاغ خواهد شد.

بر پایه این گزارش، نمایندگان مجلس با اصلاح ماده ۱۵ طرح یک فوریتی وزارت نفت که به کمیسیون انرژی ارجاع شده بود٬ با ۱۱۵ رای موافق٬ ۱۸ رای مخالف و ۲۲ رای ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس موافقت کردند و بر این اساس ماده ۱۶ این طرح نیز حذف و به ماده ۱۵ ادغام شد.

ماده ۱۵ طرح وزارت نفت به این شرح اصلاح شد “کارکنان وزارت نفت و شرکت های تابعه از نظر بازنشستگی و امور رفاهی تابع صندوق های بازنشستگی٬ پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت می باشند که اساسنامه آنها برابر مقررات به تصویب مراجع ذی صلاح می رسد.”

براساس تبصره ۱، وجوه بازنشستگی و پس انداز کارکنان عضو صندوق‌های یادشده جزء دارایی‌های وزارت نفت و شرکت های تابعه نیست.

به موجب تبصره ۲  “کلیه درآمدهای صندوق های مذکور از محل به کارگیری منابع آنها به استثنای کسور بازنشستگی سهم کارکنان و کارفرما٬ سود سپرده نزد بانک ها و وام کارکنان عضو مشمول مالیات قانونی است”.

بر پایه این گزارش، پس از پیروزی انقلاب، دولت موقت تاسیس وزارت نفت را به شورای انقلاب پیشنهاد کرد، پس از بررسی‌های لازم در ۸ مهر ۱۳۵۸، این شورا قانون تاسیس وزارت نفت را تصویب و برای اجرا به دولت ابلاغ کرد.

بر اساس این قانون، شرکت‌های ملی نفت، گاز، صنایع پتروشیمی و همه شرکت‌های تابعه به‌عنوان زیرمجموعه وزارت نفت درآمدند و موظف شدند، پس از تهیه و تدوین آیین‌نامه‌ها و مقررات و اتخاذ روش‌ها و سیستم‌های تشکیلاتی، همه امور خود را زیرنظر وزیر نفت انجام دهند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۶:۳۶۳۹۲ بازدید