سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

امضای ۱۶ قرارداد توسعه میادین نفت و گاز به ارزش بیش از ۲۵ میلیارد دلار

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از امضای حدود ۱۶ قرارداد برای توسعه میدان های نفت و گاز به ارزش بیش از ۲۵ میلیارد دلار در سال گذشته خبر داد.

احمد قلعه بانی در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: منابع مالی بیشتر این قراردادها از سوی پیمانکاران و در قالب قراردادهای بیع متقابل و یی.پی.سی تامین شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر این که قرارداد توسعه بقیه میدان های مشترک باقی مانده تا پایان امسال امضا و روند توسعه آنها آغاز می شود، افزود: هم اکنون قرارداد توسعه ۶ میدان آماده شده و بر اساس برنامه در دو ماه آینده امضا می شود.

معاون وزیر نفت پیش تر نیز گفته بود: توسعه میدان های مشترک، اولویت توسعه صنعت نفت ایران است و میدان های مستقل با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه خواهند یافت.

قلعه بانی افزود: توسعه میدان های مستقل در صورت وجود سرمایه گذار یا امکان انعقاد قراردادهای بیع متقابل از سوی شرکت ملی نفت ایران، استقبال و پیشنهادها بررسی خواهند شد.

بر پایه این گزارش، مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت در دی ماه سال ۹۰ از امضای هر هفته یک قرارداد برای توسعه میدان های هیدروکربوری کشور خبر داده و گفته بود: اولویت وزارت نفت امضای قرارداد توسعه میدان های مشترک و در مرحله بعدی میدان هایی که ارزش افزوده زیادی برای کشور دارند.

امضای قرارداد توسعه سه میدان نفتی کوه موند، کاکی و بوشگان و میدان چنگوله، تفاهمنامه اکتشاف و توسعه میدان فرزاد A، قراردادهای توسعه میدان گازی فروز B و میادین یاران، آذر، دارخوین، لاوان، لایه های نفتی پارس جنوبی، فاز ۲ هنگام، میدان سلمان، رشادت و قرارداد ساخت NGL1300 از جمله قراردادهایی است که شرکت ملی نفت ایران سال گذشته آنها را نهایی کرده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۰۷:۳۴۳۴۶ بازدید