سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

تحریم نفت ایران بازارهای جهانی را متشنج می کند

وزیر نفت گفت: تحریم نفت ایران به نفع کشورهای اروپایی نیست و موجب تشنج در بازار جهانی نفت می شود.

به گزارش خبرنگار شانا، مهندس رستم قاسمی امروز (سه شنبه ۱۶ اسفند) در حاشیه دومین جشنواره جایزه تعالی صنعت پتروشیمی در جمع خبرنگاران درباره تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا و تاثیر آن در بازارهای جهانی گفت: این تحریم ها بر بازارهای جهانی نفت بسیار تاثیرگذار است و می تواند سبب متشنج شدن بازار شود.

مهندس رستم قاسمی تصریح کرد: این ضرر حتما متوجه مردم کشورهای تحریم کننده می شود، البته ما مایل نبودیم مردم اروپا با مشکل رو به رو شوند و این دولت های اروپایی بودند که این را خواستند.

وی تصریح کرد: اگر راهی برای کمک به مردم اروپا پیدا می کردیم حتما به طور غیر مستقیم این کمک را انجام می دادیم.

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی در باره فروش یک محموله نفت خام به شرکت رویال داچ شل، این موضوع را رد کرد.

مهندس قاسمی درباره انتشار اوراق مشارکت توسعه فعالیت های شرکت نفت فلات قاره اظهار کرد: امسال در آخرین مرحله فروش اوراق مشارکت در بانک ملت، اوراق مشارکت نفت و گاز پارس به فروش می رسد که آخرین عرضه اوراق صنعت نفت در سال جاری است و به این ترتیب اوراق مشارکت شرکت نفت فلات قاره سال آینده انتشار می یابد.

وی درباره تامین خوراک مجتمع های پتروشیمی گفت: تامین خوراک بر اساس تصمیم های ستاد هدفمند کردن یارانه ها برنامه ریزی می شود و امسال مشکل خاصی در زمینه تامین خوراک واحدهای پتروشیمی وجود نداشت.

وزیر نفت تصریح کرد: سال آینده برخی مشکلات تامین خوراک پتروشیمی ها به طور کامل برطرف خواهد شد.

قاسمی گفت: ایران اکنون ۵۴ میلیون تن ظرفیت تولید پتروشیمی دارد که تا پایان برنامه پنجم به یکصد میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت.

وزیر نفت درباره اجرای فاز دوم پتروشیمی در عسلویه و آینده آن اظهار کرد: طرح مطالعاتی توسعه فاز دوم عسلویه از سال ها پیش آغاز شده است و در سال های آتی به قطب بزرگ پتروشیمی تبدیل خواهد شد.

وی ادامه داد: برخی واحدها در این فاز کار خود را آغاز کرده اند و برخی مشکلات دیگر نیز خوشبختانه برطرف شده است و با تخصیص اعتبار از صندوق توسعه ملی و نیز خطوط اعتباری چین، دیگر پروژه ها نیز راه اندازی خواهند شد.

وزیر نفت گفت: امسال بیش از ۱۲ میلیارد دلار فرآورده پتروشیمی صادر شده و سیاست وزارت نفت، تقویت این صنعت است.

مهندس قاسمی ادامه داد: صنعت پتروشیمی با توجه به پتانسیل های زیاد در کشور، نیازمند توسعه بوده و که این کار با توجه به سیاست های ملی کشور مبنی بر تبدیل محصول خام به محصولات با ارزش افزوده بیشتر است انجام خواهد شد.

مهندس قاسمی درباره واگذاری هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس گفت: واگذاری شرکت های پتروشیمی در قالب هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، مراحل نهایی را طی می کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۲۵۳۶۶ بازدید