سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

تولید محصولات پتروشیمی جم به بیش از ظرفیت اسمی رسید

تولید محصولات و فرآورده های پتروشیمی جم به عنوان بزرگ ترین واحد تولیدی الفین در جهان در بهترین سطح و بیش از ظرفیت اسمی است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: در هفته‌های اخیر تولید واحدهای پلیمری مجتمع جم ۱۱ درصد بیش از ظرفیت اسمی و واحد پلی‌اتیلن سنگین نیز ۲۰ درصد بیشتر از ظرفیت اسمی (معادل ۴۵ تن در ساعت) تولید کرده‌اند.

مهندس مصطفی مرتضوی با بیان این که این مجتمع پتروشیمی در یازده ماه گذشته با استفاده از ظرفیت های موجود از نظر تولید، روند مطلوبی را سپری کرده است، افزود: واحدهای شرکت پتروشیمی جم با ظرفیت یک میلیون و ۳۲۱ هزار تن اتیلن، ۴۰۰ هزار تن پروپیلن، ۴۰ هزار تن بنزین پیرولیز، ۳۲ هزار تن نفت‌کوره، ۳۰۰ هزار تن پلی‌اتیلن سنگین و سبک، ۱۰۰ هزار تن بوتادین در حال فعالیت هستند.

وی گفت: اتیلنی که در واحد الفین تولید می‌شود، در واحد تولید گلایکول با ظرفیت ۴۰۰ هزار تن در سال و واحدهای پلیمری به عنوان خوراک مصرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم ادامه داد: این مجتمع قادر است به میزان خوراکی که دریافت می‌کند، با ظرفیت اسمی خود محصولات مختلف تولید کند؛ البته در برخی زمان ها توانسته است بالاتر از ظرفیت اسمی واحد نیز تولید داشته باشد.

به گزارش شانا، مجموع ظرفیت سالانه تولید پتروشیمی جم حدود ۳ میلیون تن و تولید کنونی مجتمع به لحاظ ارزشی نیز ۲ میلیارد دلار در سال است که بیش از ۶۰ درصد آن صادر و ۴۰ درصد بقیه هم در بازارهای داخل کشور و صنایع پایین‌دستی مصرف می‌شود.

در این مجتمع پتروشیمی، بخشی از اتیلن به عنوان یک محصول میانی و کل محصول بوتادین صادر می‌شود و بخش زیادی از پلیمرها و بنزین پیرولیز نیز، قابلیت صدور به کشورهای دیگر را دارد.

فروش داخلی محصولات پتروشیمی جم در سال جاری ۸۰۰ میلیون دلار اعلام شده است که بخشی از آن از طریق بورس کالا و بخشی نیز به ‌صورت مستقیم به فروش می‌رسد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۲۲۴۴۰ بازدید