سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

عزم وزارت نفت برای اجرای مصوبه ساماندهی نیروهای پیمانکاری

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت با اشاره به عزم وزارت نفت برای اجرای مصوبه دولت درباره ساماندهی نیروهای پیمانکاری فعال در این صنعت، از عقد قرارداد مستقیم با افراد دارای شرایط لازم خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، کریم سلحشور در این زمینه تصریح کرد: داشتن حداقل مدرک کاردانی،‌ فعالیت در مشاغل تخصصی و داشتن یک سال سابقه کاری، از شرایط عقد قرارداد مستقیم با نیروهای پیمانکاری است.

وی درباره نحوه پرداخت حقوق و دستمزد افرادی که قراردادهای موقت یک ساله به صورت مستقیم با صنعت خواهند بست، گفت: در مرحله اول آنچه نیروی پیمانکار براساس پیمان موجود فعلی دریافت می‌کند، به او پرداخت می شود و در مرحله بعد با استفاده از قوانین کار و امور اجتماعی، بازنگری‌های لازم انجام می‌شود.

سلحشور درباره تفاوت قراردادهای کار مدت موقت یک ساله با قراردادهای مدت معینی که هم اکنون در صنعت نفت منعقد می‌شود، گفت: در قراردادهای مدت معین فرد باید در سمت سازمانی باشد تا با او قرارداد بسته شود؛ درحالیکه در قراردادهای جدید با فرد به عنوان کاری که در حال انجام آن است،‌ قرارداد بسته می‌شود.

تشکیل تعاونی برای ساماندهی برخی از نیروهای پیمانکار

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت که با خبرنگار شانا گفت و گو می کرد درباره وضعیت افرادی که شرایط لازم را برای عقد قرارداد مستقیم با صنعت ندارند، گفت: این افراد در قالب شرکت‌های تعاونی ساماندهی خواهند شد.

وی مراحل انجام این کار را تکمیل اساسنامه، فرم‌های مربوطه و اخذ مجوزهای لازم برای تشکیل شرکت‌های تعاونی و‌ ارائه فراخوان برای عضویت در شرکت‌های تعاونی اعلام کرد و افزود:‌ برای انجام این مقدمات، تدابیری پیش بینی شده تا تسهیلات لازم برای راه‌اندازی تعاونی‌ها، بر مبنای ضوابط قانونی از طریق شرکت های اصلی و فرعی وزارت نفت فراهم شود.

سلحشور با تاکید بر اینکه فرآیند شکل‌گیری این تعاونی‌ها در مسیر عادی خود بسیار طولانی است، گفت: از بخش‌های مرتبط در ریاست‌جمهوری و وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی درخواست رسمی شده است تا وزارت نفت را در شکل‌دهی به این تعاونی‌ها و انجام به موقع کارها یاری کنند.

ساماندهی نیروهای پیمانکار در سه گروه

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت درباره نحوه ساماندهی نیروهای پیمانکار برای تعیین وضعیت آنان گفت: برای انجام این کار، نیروها را براساس فعالیت به سه گروه با فعالیت‌های اصلی – تخصصی، پشتیبانی تخصصی و پشتیبانی عمومی تقسیم کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه این تقسیم‌بندی براساس ۲ هزار و ۱۰۰ نوع پیمان موجود در صنعت نفت شناسایی و احصا شده است، افزود: فعالیت‌های مربوط به حوزه‌های اکتشاف، تولید نفت و گاز، پالایش نفت و گاز،‌ انتقال و توزیع، تولید محصولات پتروشیمی، توسعه و بازاریابی و فروش نفت، گاز و پتروشیمی جز گروه یک یعنی فعالیت‌های اصلی – تخصصی است.

سلحشور ادامه داد: ‌فعالیت‌های گروه دو (پشتیبانی تخصصی) نیز در برگیرنده بخش‌های تعمیرات،‌ حسابرسی، مالی، حقوقی و قراردادها، درمان، ساختار، منابع انسانی،‌ ایمنی، بهداشت و محیط زیست (اچ اس یی)، فناوری اطلاعات و ارتباطات، خدمات فنی، بازرسی و رسیدگی به شکایات، برنامه‌ریزی، روابط عمومی، تدارکات و عملیات کالا، امور پژوهشی، مدیریت انرژی و خدمات اختصاصی است.

وی بخش‌های حراست و خدمات اداری را نیز در گروه سوم یعنی پشتیبانی عمومی قرار داد.

وجود ۱۶۰ هزار نیروی پیمانکار در صنعت نفت

سلحشور با تاکید بر اینکه آمار قطعی و دقیقی از نیروهای پیمانکار شاغل در صنعت وجود ندارد، اظهارکرد:‌ طبق برآوردهای اولیه، شمار این افراد نزدیک به ۱۶۰ هزار نفر است درحالیکه شمار نیروهای رسمی صنعت بیش از ۹۰ هزار نفر اعلام می‌شود؛ به این ترتیب در صنعت نفت به طور تقریبی دو برابر نیروهای رسمی، نیروی پیمانکاری وجود دارد که باید به وضعیت آنان رسیدگی شود.

معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزیر نفت با اشاره به فعالیت‌های انجام شده برای ساماندهی نیروهای پیمانکار صنعت نفت گفت: در ۱۷ روز کاری، بیش از ۱۸ جلسه تشکیل و ۵۱۰ نفر ساعت در قالب شورای مدیران منابع انسانی کار انجام شد تا بتوانیم نیروهای پیمانکار صنعت را ساماندهی کنیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۲۱۴۶۵ بازدید