سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

تولید گاز هلیوم از پارس جنوبی در دستور کار قرار می گیرد

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از پایان پروژه مطالعه ذخایر گاز هلیوم در میدان مشترک پارس جنوبی خبر داد و گفت: تولید هلیوم پارس جنوبی احتمالا از سال آینده در دستور کار خواهد بود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: برای تولید گاز هلیوم از این میدان، مطالعه های لازم با یک شرکت خارجی انجام شده است و پس از پرداخت هزینه این مطالعه ها و انجام تجزیه و تحلیل، نتایج این مطالعه در اختیار شرکت ملی نفت قرار می گیرد.

موسی سوری اظهار امیدواری کرد که با تصویب هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، تولید گاز هلیوم از میدان مشترک پارس جنوبی سال آینده در دستور کار قرار بگیرد و برنامه توسعه، سرمایه گذاری و زمان بندی اجرای این پروژه نیز مشخص شود.

وی با بیان این که هلیوم به همراه گاز است و باید عملیات جداسازی روی آن انجام شود، افزود: استخراج و تصفیه گاز هلیوم نیاز به فناوری پیچیده ای ندارد.

سوری با بیان این که بزرگ ترین ذخیره هلیوم جهان به میزان ۲۸ درصد در میدان مشترک پارس جنوبی نهفته است، اظهارکرد: ۲۷ درصد این گاز در روسیه و ۲۶ درصد آن در آمریکا قرار دارد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در باره آخرین وضعیت برداشت قطر از گاز هلیوم در میدان پارس جنوبی گفت: قطر با برداشت سالانه ۲۵ میلیون متر مکعب گاز هلیوم، جایگاه پنجم را در زمینه برداشت از این گاز دارد و قرار است با دستیابی به تولید سالانه ۵۸ میلیون متر مکعب، جایگاه خود را به رتبه دوم در جهان ارتقا دهد.

بر پایه این گزارش، هلیوم سبک‌ترین گاز پس از هیدروژن، ولی برخلاف هیدروژن غیرقابل اشتعال است. هلیوم مایع دارای فشار صفر مطلق است اما وقتی فشار بالا می رود به آسانی متبلور می شود.

مخلوط گازهای هلیوم و اکسیژن به عنوان گاز مصنوعی اتمسفر و برای پایین آوردن فشار استفاده می شود. گاز هلیوم برای پر شدن بالون استفاده می شود. کاربرد دیگر این گاز برای سوخت های هسته ای فشار مایع است، همچنین هلیوم مایع برای رزونانس مغناطیسی MRI برای توسعه پزشکی و تجهیزات آن کاربرد دارد.

تشکیل تیم ویژه راهبردی پروژه های پارس جنوبی ضروری است

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با تاکید بر شتاب دهی در اجرای پروژه های این شرکت گفت: برای اجرای پروژه های نفت و گاز پارس در زمان مشخص تقاضامندیم هر دو ماه یک بار جلسه های ستاد تدابیر ویژه شورای عالی سیاست گذاری و هماهنگی وزارت نفت در عسلویه برگزار شود تا به این وسیله در توسعه‌ این فازها شاهد پیشرفت بیشتری باشیم.

وی افزود: ضروری است جلسه های کارگروه ویژه رئیس جمهوری در نفت حداقل هر دو ماه یک بار در منطقه پارس جنوبی برگزار و کالاهای مورد نیاز این منطقه از همه نقاط تامین شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این که انتشار اوراق مشارکت پارس جنوبی با قاطعیت پیش می رود، خواستار دادن اختیارهای ویژه به شرکت ملی نفت ایران و مدیران و مجریان طرح های پارس جنوبی شد و گفت: باید تیم ویژه راهبردی پروژه ها پارس جنوبی با اختیارهای ویژه در سطح ملی ایجاد شود و مشکلات و مسائل پارس جنوبی در سطح فرادستگاهی در منطقه پیگیری شود.

ایجاد سازمان اجرایی ویژه برای گروه اول طرح های توسعه (شامل پنج طرح) و ایجاد نظام پاداش و انگیزه برای همه طرح های توسعه، کاهش کار یا حذف پیمانکاران کم کار در پارس جنوبی، ایجاد کانون حمایت از تولید و توسعه در داخل و خارج از کشور از دیگر پیشنهادهای سوری برای شتاب بخشی به اجرای پروژه های این شرکت است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تولید صیانتی و پایدار از بخش مشترک و غیرمشترک میدان پارس جنوبی، افزایش ظرفیت تولید گاز تا ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز همچنین تولید نفت از بخش مشترک و غیرمشترک لایه نفتی پارس جنوبی را از مهم ترین اهداف این شرکت در این منطقه معرفی کرد.

موسی سوری یکی از الزام های راهبردی برای تحقق اهداف شرکت نفت و گاز پارس را تامین نیروی انسانی متخصص اعلام و تصریح کرد: ساختار تامین نیروی انسانی شرکت بازنگری و ۴۰۰ نفر نیروی انسانی نخبه به این سازمان وارد شد.

به گفته وی، یک هزار و ۱۶ نفر در آزمون استخدامی شرکت نفت و گاز پارس شرکت کردند و تا فروردین ۹۱ به جمع کارکنان این شرکت می پیوندند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تامین اثربخش منابع و ابزارهای مورد نیاز طرح ها توسعه به ویژه منابع مالی و تامین کالا و تجهیزات، از دیگر الزام های تحقق اهداف این شرکت در پارس جنوبی است.

سوری سهم ایران از میدان مشترک گازی پارس جنوبی را ۱۴٫۲ هزار میلیارد متر مکعب معادل هشت درصد گاز جهان و ۴۷ درصد گاز ایران اعلام و تصریح کرد: در بخش میعانات گازی سهم ایران در این میدان گازی معادل ۱۹ میلیارد بشکه و در بخش برداشت از لایه‌های نفتی مشترک و غیرمشترک ۷٫۵ میلیارد بشکه است.

و ۶�V���|- ��۲ تر بوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۴۰۵۵۳ بازدید