سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN
موافقتنامه توسعه 3 ميدان نفتي حاشيه خليج فارس امضا شد

کوه موند،کاکی و بوشگان بر مدار توسعه

موافقتنامه توسعه سه میدان نفتی کوه موند، کاکی و بوشگان میان شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و شرکت بین المللی نفت و گاز پروم پارس کیش امضا شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، این موافقتنامه بعدازظهر دوشنبه اول اسفند ماه در حضور احمد قلعه بانی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، به امضای ناجی سعدونی مدیرعامل شرکت متن و مدیرعامل شرکت بین المللی نفت و گاز پروم پارس کیش رسید.

در این مراسم، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: طرح توسعه میدان‌های کوه موند، کاکی و بوشگان در سه فاز اجرا خواهد شد.

قلعه‌بانی روند اجرای طرح‌هایی که قرارداد آن‌ها در سال‌جاری منعقد شده است، مطلوب ارزیابی کرد و گفت: امسال حجم عقد قراردادهای توسعه‌ای صنعت نفت نسبت به سال گذشته ۲ برابر شده و جذب منابع مالی نیز نزدیک به ۱۰ درصد رشد داشته‌ است.

وی از اینکه بخش اعظم این پروژه‌ها با استفاده از توان شرکت‌ها و پیمانکاران داخلی انجام می‌شود، ابراز امیدواری کرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران (متن) نیز ارزش موافقتنامه توسعه سه میدان کوه موند، کاکی و بوشکان با کنسرسیومی از شرکت بین المللی نفت و گاز پروم پارس کیش را حدود۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.

ناجی سعدونی در آیین امضای موافقتنامه توسعه سه میدان، این موافقتنامه از نوع منجر به قرارداد اصلی است که پس از امضای آن در یک دوره پنج ماهه، مذاکرات برای قرارداد نهایی انجام خواهد شد.

وی با بیان این که در این دوره پنج ماهه، شرکت پیمانکار با استفاده از دو دکل، حفاری چاه ها را آغاز خواهد کرد، افزود: علاوه بر حفاری، مطالعات لازم در این سه میدان نیز آغاز می شود و انتظار داریم از فردا به مدت یک ماه تا ۴۵ روز آینده دکل های حفاری نیز برای انجام کار وارد عمل شوند.

مهندس سعدونی شیوه اجرای این قرارداد را بیع متقابل از نوع مناقصه باز اعلام کرد و یادآوری کرد: با وجود میدان های نفت سنگین در کشور، کار کمتری در این حوزه انجام شده است.

توسعه این سه میدان بر اساس گزارش های پیمانکار قرار است در دو فاز انجام شود که فاز نخست توسعه آنها ۵۲ ماه از زمان موثر شدن قرارداد بیع متقابل انجام می شود.

 در این فاز، تولید زودهنگام حدود ۵ هزار بشکه نفت در روز در مدت ۳۹ ماه محقق خواهد شد، همچنین تولید فاز نخست این ۳ میدان ۱۱ هزار بشکه در روز است.

فاز دوم طرح توسعه این سه میدان نیز از تاریخ موثر شدن قرارداد ۷۷ ماه است که در این فاز تولید روزانه ۲۲ هزار بشکه نفت پیش بینی شده است.

در فاز نخست توسعه میدان های کوه موند و کاکی ۷ حلقه چاه و در پایان فاز دوم در ۳ میدان مجموعاً ۱۹ حلقه چاه جدید حفاری خواهد شد.

نفت تولیدی از میدان های کوه موند،کاکی و بوشکان پس از فرآورش در واحد فرآیندی مرکزی با خط لوله ۱۴ اینچ به طول ۱۴۰ کیلومتر به چند راهه گناوه برای صادرات انتقال خواهد یافت.

چاه شماره ۱ میدان نفت سنگین کوه موند در سال ۱۹۳۱ حفاری و تا کنون ۸ حلقه چاه در این میدان حفاری شده که تنها چاه های ۶ و ۸ مربوط به نفت سنگین است.

مخازن نفت سنگین این میدان در سازندهای جهرم و سروک است که سازند سروک خود به دو لایه بالایی و پایینی با خصوصیات متفاوت تقسیم می شود. نفت درجای این میدان از سازند سروک حدود یک میلیارد بشکه است.

میدان کاکی در شمال شرق کوه موند و در ۱۵ کیلومتری جنوب خورموج قرار دارد. تنها چاه این میدان در سال ۱۳۵۲ حفاری شده و مخازن نفتی این میدان سازندهای آسماری و سروک و از نوع نفت سبک است که میزان نفت درجای آن حدود ۷۸۰ میلیون بشکه اعلام شده است.

میدان بوشکان در۱۰۰ کیلومتری شمال بندر بوشهر و در ۳۰ کیلومتری میدان گازی دالان واقع شده و تنها چاه این میدان در سال ۱۳۴۲ حفاری شده است.

نفت درجای این میدان در سازند آسماری حدود ۳۴۰ میلیون بشکه برآورد شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۳۹۱,۰۵۲ بازدید