سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

غواصان نفت فلات قاره، گره خط لوله آسیب دیده شرکت گاز را گشودند

به دنبال آسیب دیدگی خط لوله ۱۲ اینچ گورزین به نیروگاه بندرعباس و در پی درخواست شرکت ملی گاز ایران از شرکت نفت فلات قاره برای همکاری؛ این خط لوله آسیب دیده در عمق آب توسط کارکنان متخصص تعمیرات زیر آب شرکت نفت فلات قاره ایران تعمیر و در مدار عملیات قرار گرفت.

گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران حاکی است خط لوله ۱۲ اینچ انتقال گاز قشم به بندرعباس، مابین جزیره قشم و بندر محلی پهل دچار آسیب دیدگی و قطع جریان گاز شد که در پی این رخداد، رییس منطقه ۶ انتقال گاز از متخصصان نفت فلات قاره ایران درخواست کمک کرد؛ به این ترتیب کارشناسان و متخصصان نفت فلات قاره سریعا به محل آسیب دیده در نزدیکی بندر محلی پهل اعزام شدند و با بهره گیری از توان فنی و مهندسی و تجارب منحصر به فرد خود و استفاده از یک دستگاه اتصال مکانیکی ویژه زیر آب، بدون انجام جوشکاری، اقدام به تعویض یک قطعه از لوله آسیب دیده کردند.

بر پایه گزارش  nioc، موقعیت جغرافیایی آسیب دیدگی در عمق حدود ۳۰ متری و در محل جریان بسیار شدید جذر و مدی آب و تردد قایق های تندرو قرار داشت به طوریکه زمان مناسب برای اجرای عملیات در طول ۲۴ ساعت به ۲ ساعت محدود شد و غواصان در شرایط دید بسیار کم آب با قبول ریسک بسیار بالا اقدام به تعمیرات خط لوله کردند.

این گزارش می افزاید: با تلاش شبانه روزی گروه تعمیرات زیر آب شرکت نفت فلات قاره ایران، عملیات تعمیرات خط لوله با موفقیت کامل صورت پذیرفت و با انجام آزمایش فشار ۷۱۰psi تحویل شرکت گاز منطقه قشم شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در همین راستا جواد اوجی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در نامه ای از مدیران و کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران تقدیر کرده است؛ در این نامه به نقش  کارکنان خدوم و زحمتکش نفت فلات قاره اشاره و از تلاش در بازسازی خط لوله ۱۲ اینچ گورزین به نیروگاه بندرعباس  تقدیر شده است.

به گفته اوجی، این همکاری از لحظه آسیب دیدن خط و نشت گاز تا مرحله تست و راه اندازی، از جهت مشاوره فنی، تامین مواد و عملیات اجرایی برقرار بود و متخصصان فلات قاره، با در اختیار قرار دادن تجربه و دانش فنی خود به مدیریت عملیات، کمک شایانی به این فرایند کرده اند.

اوجی در ادامه نامه خود خطاب به زیرکچیان زاده آورده است: بدینوسیله مراتب سپاس و قدردانی خود و همکارانم را از زحمات ارزشمند و صادقانه جنابعالی و همه تلاشگرانی که در زمینه پیشبرد و اعتلای اهداف خانواده بزرگ صنعت نفت و نهایتا سربلندی و سازندگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نقش داشته اند، اعلام می دارد و امید است در ظل توجهات ایزد متعال همواره موفق و موید باشید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۱۸۷۴۰ بازدید