سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

شرکت ملی نفت ایران دومین شرکت بزرگ نفتی جهان شد

موسسه انرژی اینتلیجنس در تازه ترین گزارش خود با معرفی ۱۰ شرکت بزرگ نفتی جهان، شرکت ملی نفت ایران را در جایگاه دوم این رده بندی قرار داد.

به گزارش پایگاه اینترنتی بلومبرگ، موسسه آمریکایی انرژی اینتلیجنس امروز (۱۵ بهمن) بر اساس ذخایر نفت و گاز، استخراج مواد هیدروکربوری، فروش و ظرفیت پالایش، ۱۰ شرکت برتر نفتی جهان را معرفی کرد که شرکت ملی نفت ایران در رده دوم این فهرست قرار دارد.

بنا بر اعلام این موسسه، شرکت آرامکو سعودی عربستان در رده نخست، شرکت آمریکایی اکسون موبیل در رده سوم، شرکت ملی نفت ونزوئلا (پی وی دی) در رده چهارم قرار دارد.

بر اساس این گزارش، شرکت سینوپک چین، بی پی انگلیس، شرکت انگلیسی-هلندی شل، شورون آمریکا، توتال فرانسه و گازپروم روسیه نیز به ترتیب در رده‌های ۵ تا ۱۰ فهرست موسسه انرژی اینتلیجنس قرار دارند.

همچنین شرکت کونوکو فیلیپس، سومین شرکت بزرگ نفتی آمریکا، به دلیل بخشی از دارایی های خود از رده هشتم به دوازدهم سقوط کرد.

شرکت ملی نفت ایران شامل ۱۷ شرکت تولیدی، هشت شرکت فنی مهندسی، هفت شرکت مدیریتی و پنج واحد سازمانی است. ظرفیت کنونی تولید نفت این شرکت بیش از ۴ میلیون بشکه در روز است.

شرکت ملی نفت ایران مسئولیت همه فعالیت های نفتی در داخل و خارج از ایران را در اختیار دارد. این شرکت هم اکنون جایگاهی مهم در صحنه های سیاسی کشورهای صنعتی پیشرفته خلق کرده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۰۸۳۲۳ بازدید