سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

رونق اوراق مشارکت نفت بر تمامی بخش های اقتصاد ایران تاثیر مثبت دارد

غاز فروش جذاب ترین اوراق مشارکت نفتی از صبح فردا /قلعه بانی:رونق اوراق مشارکت نفت بر تمامی بخش های اقتصاد ایران تاثیر مثبت دارد

در حالی که فروش مرحله جدید اوراق مشارکت شرکت ملی نفت با سود ۲۰ درصد از صبح فردا آغاز می شود مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران معتقد است :از آنجا که توسعه میادین نفت و گاز می تواند به صورت مستقیم بر رونق اقتصاد ملی و رشد شاخص های اقتصادی تاثیر میگذارد ،امید می رود مردم و سرمایه گذاران از این اوراق استقبال مطلوب را به عمل آورند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران در مرحله دوم عرضه اوراق مشارکت میدان گازی مشترک پارس جنوبی  که از صبح کاری شنبه ۱۵ بهمن در شعب منتخب بانک های ملت و تجارت آغاز می گردد قرار است ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اوراق منتشر می شود ، این اوراق چهار ساله، معاف از مالیات و قابل بازخرید در همه شعب بانک های ملت و تجارت است.

 بر اساس این گزارش نرخ سود علی الحساب این اوراق ۲۰ درصد، نرخ بازخرید آنها پیش از سررسید نهایی در سال اول ۱۸ درصد و سال دوم به بعد ۱۹٫۵ درصد است.

در همین حال مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار nioc تصریح کرد:از آنجا که توسعه میادین نفت و گاز می تواند به صورت مستقیم بر رونق اقتصاد ملی و رشد شاخص های اقتصادی تاثیر گذارد ،استقبال مردم و سرمایه گذاران از این اوراق مشارکت که عامل تامین مالی طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی است، زمینه ساز بهبود شرایط اقتصادی کشور خواهد شد .

به گفته معاون وزیر نفت سرمایه گذاری در تولید نفت و گاز  آثار و تبعات مثبتی بر تمامی بخش های اقتصادی از جمله رشد اشتغال و بهبود کسب و کار خواهد داشت .

احمد قلعه بانی خاطر نشان ساخت:با توجه به نرخ سود جذاب اوراق مشارکت پارس جنوبی، پیش‌بینی می‌شود فروش این اوراق با استقبال خوب مردم رو‌به‌رو شود.

در همین حال و بر اساس گزارشی که شانا روز جمعه منتشر کرده است :شرکت ملی نفت ایران مجوز انتشار ۹۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی را دارد که از این رقم امسال در مرحله نخست، پنج هزار میلیارد ریال از سوی شرکت نفت و گاز پارس به عاملیت بانک تجارت منتشر و تنها ۲۰ درصد این میزان فروخته شد.

در گزارش مذکور اعلام شده است:سود علی الحساب این اوراق ۱۷ درصد در سال و اوراق یادشده معاف از مالیات و قابل بازخرید در بانک  عامل و سازمان بورس و اوراق بهادار و با نرخ بازخرید مطابق با مدت ماندگاری اوراق با نرخ سود سپرده متناظر بانکی بود.

در روش اعلام شده برای فروش اوراق مشارکت پارس جنوبی، فروش اوراق با سود ۱۷ درصد در نظر گرفته شد، ولی در این شیوه در صورتی که سرمایه گذار پیش از سه ماه نخست به فروش اوراق خود اقدام کند، هیچ سوی نخواهد گرفت و در صورتی که پس از ۶ یا ۱۲ و یا ماه های طولانی تر به فروش اوراق خود اقدام کند، نه همان ۱۷ درصد سود که رقمی کمتر و برای مثال ۶ تا ۱۲ درصد سود را شناسایی خواهد کرد

گزارش یادشده می افزاید:در نتیجه تصمیم دولت برای جذاب شدن پول ملی، بانک مرکزی سیاست های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور را ۵ بهمن امسال ابلاغ کرد که بر اساس آن نرخ سود اوراق مشارکت به ۲۰ درصد و نرخ سود تسهیلات بانکی تا ۱۵ درصد افزایش یافت.

بر اساس مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار، نرخ سود علی حساب اوراق مشارکت شرکت های دولتی، غیردولتی و شهرداری ها متناسب با سود انتظاری حاصل از طرح های سرمایه گذاری در مقاطع سه ماهه قرار شد که پرداخت شود و بر اساس مکانیزم آن نرخ سود اوراق مشارکت حداکثر ۲۰ درصد خواهد بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۳۷۲۹۶ بازدید