سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

عرضه اوراق مشارکت پارس جنوبی از نیمه بهمن آغاز می شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از آغاز مرحله دوم انتشار اوراق مشارکت پارس جنوبی با نرخ های جدید بسته سیاستی نظارتی شورای پول و اعتبار در شعب بانک تجارت از ۱۵ بهمن امسال خبر داد.

احمد قلعه بانی در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: ۹ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت میدان مشترک گازی پارس جنوبی از ۱۵ بهمن امسال در داخل کشور منتشر می شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه سود علی الحساب اوراق مشارکت ریالی سالانه ۲۰ درصد و به صورت روزشمار محاسبه و در مقاطع سه ماه پرداخت می شود، افزود: این اوراق با نرخ بازخرید پیش از سررسید ۱۸ درصد، چهار ساله، معاف از مالیات و قابل بازخرید در همه شعب بانک عامل است.

وی تصریح کرد: با توجه به نرخ سود بسیار جذاب این اوراق، پیش بینی می شود فروش این اوراق با استقبال خوب مردم رو به رو شود.

نرخ سود و شرایط فروش این اوراق مشارکت از سوی شورای پول و اعتبار به بانک مرکزی و وزارت نفت ابلاغ شده است و بر این اساس اوراق به فروش می رسد.

به گزارش شانا، نخستین مرحله از اوراق مشارکت ریالی میدان گازی پارس جنوبی به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۰ با حجم ۵۰۰ میلیارد تومان از روز پنجم آذرامسال از سوی شعب منتخب بانک تجارت انجام شد ولی استقبال خوبی از این اوراق نشد.

سود علی الحساب این اوراق ۱۷ درصد در سال و اوراق یادشده معاف از مالیات و قابل بازخرید در بانک تجارت و سازمان بورس و اوراق بهادار و با نرخ بازخرید مطابق با مدت ماندگاری اوراق با نرخ سود سپرده متناظر بانکی بود.

در روش اعلام شده برای فروش اوراق مشارکت پارس جنوبی، فروش اوراق با سود ۱۷ درصد در نظر گرفته شد، ولی در این شیوه در صورتی که سرمایه گذار پیش از سه ماه نخست به فروش اوراق خود اقدام کند، هیچ سوی نخواهد گرفت و در صورتی که پس از ۶ یا ۱۲ و یا ماه های طولانی تر به فروش اوراق خود اقدام کند، نه همان ۱۷ درصد سود که رقمی کمتر و برای مثال ۶ تا ۱۲ درصد سود را شناسایی خواهد کرد.

در نتیجه تصمیم دولت برای جذاب شدن پول ملی، بانک مرکزی سیاست های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور را ۵ بهمن امسال ابلاغ  کرد که بر اساس آن نرخ سود اوراق مشارکت به ۲۰ درصد و نرخ سود تسهیلات بانکی تا ۱۵ درصد افزایش یافت.

بر اساس مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار، نرخ سود علی حساب اوراق مشارکت شرکت های دولتی، غیردولتی و شهرداری ها متناسب با سود انتظاری حاصل از طرح های سرمایه گذاری در مقاطع سه ماهه قرار شد که پرداخت شود و بر اساس مکانیزم آن نرخ سود اوراق مشارکت حداکثر ۲۰ درصد خواهد بود.

به گفته قربانی، مدیرکل بخش بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی، بازخرید اوراق مشارکت قبل از سررسید از سوی بانک عامل امکان پذیر است، ضمن آن که نرخ سود بازخرید تا یک سال از زمان انتظار ۱۸ درصد و نرخ سود این اوراق بیش از یک سال با در نظر گرفتن نیم درصد جریمه ۱۹٫۵ درصد خواهد بود که نرخ جذابی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۲۷۳۴۵ بازدید