سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

تاثیر مثبت ورزش در ارتقا کیفی و بهبود بهره وری در صنعت نفت

پرورش نیروی جسمانی، تقویت روحیه سالم در افراد به ویژه کارکنان صنعت نفت و خانواده های آنان، توسعه و تعمیم ورزش و هماهنگ ساختن فعالیت های ورزشی و تفریحات سالم و همچنین ایجاد و توسعه مراکز ورزشی از مواردی است که همواره به صورت جدی از سوی امور ورزش شرکت ملی نفت ایران پیگیری و به آن توجه شده است. از این رو به منظور آشنایی بیشتر با جایگاه ورزش در صنعت نفت و همچنین برنامه ها و اهداف پیش روی ورزش نفت با منصور قنبرزاده، رئیس امور ورزش شرکت ملی نفت ایران به گفت و گو نشسته ایم که ماحصل آن در ذیل آمده است.

–         جایگاه ورزش در صنعت نفت کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

صنعت نفت به عنوان یک سازمان پیشرو در حوزه ورزش از دیرباز در این بخش فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده و بسیاری از گونه‌های ورزشی نیز توسط این مجموعه وارد کشور شده است. در این زمینه به جرات می توان گفت که حتی بسیاری از رشته های ورزشی از طریق صنعت نفت در کشور شناخته و مطرح شدند، به عنوان مثال همزمان با تولید نفت در مناطق نفتخیز جنوب، ورزش هم به نوعی وارد صنعت نفت شد، به طوری که رشته های ورزشی همچون گلف، بدمینتون و تنیس برای نخستین بار در ایران در صنعت نفت و در مسجد سلیمان فعال شد. اما از سویی دیگر، مسئله‌ای که در خصوص مراکز و سازمان‌های صنعتی وجود دارد این است که برای اینکه افراد شاغل در این سازمان ها بتوانند به شکل مطلوبی به وظیفه خود عمل کنند، باید از نظر نشاط روحی و جسمی در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشند و در این راستا توسعه ورزش میان کارکنان و خانواده آنها می‌تواند نقش مفیدی ایفا کند.

–         چه اقداماتی از سوی امور ورزش در زمینه ایجاد انگیزه در کارکنان تاکنون انجام شده است؟

برای اینکه ورزش همگانی انگیزشی را برای کارکنان و خانواده های آنان به همراه داشته باشد توسعه اماکن ورزشی و ساخت باشگاه ها ورزشی به صورت هدفمند در سطح شرکت ملی نفت ایران دنبال شده است. البته در کنار توسعه اماکن ورزشی، به منظور ارتقا سطح روحی و روانی کارکنان از ورزش قهرمانی نیز غافل نبوده ایم و در حد مقررات، امکانات، سیاستگذاری های شورای ورزش شرکت ملی نفت و وزارت نفت در بحث قهرمانی هم با دیدگاه توسعه ورزش همگانی فعال بوده ایم.

در ضمن به منظور ارتقا اماکن ورزشی پروژه های زیادی در تهران و در شرکت های تابعه در استان ها اجرایی شده و یا در حال اجراست. در این خصوص از پروژه های اجرا شده در تهران می توان به پروژه تهرانسر اشاره کرد که شامل استادیوم فوتبال، پیست دو میدانی، خوابگاه ورزشی، رستوران ورزشی، زمین چمن مصنوعی و سالن اجتماعات ورزشی است. در آبعلی هم پروژه جاری سلامت به منظور ارتقاء ورزش همگانی، توسعه استخر مجموعه، توسعه اسکی و ساخت سالن چند منظوره ورزشی اجرایی شده است.

–         لطفا در مورد اهداف بلند مدت و برنامه ریزی های امور ورزش برای دستیابی به اهداف یاد شده توضیحاتی ارائه بفرمایید.

یکی از اهداف امور ورزش در سند چشم انداز ۲۰ ساله که در چارچوب برنامه های پنج ساله تعریف شده و اتفاقا در مرحله نخست اهمیت نیز قرار دارد، این است که ورزش به منظور نشاط و ارتقا سلامت جسمانی، روحی و روانی کارکنان و خانواده های آنها طراحی و در نظر گرفته شود. به همین منظور از سوی کمیسیون ورزش، برنامه های بلند مدت طراحی و از سوی واحد مطالعات استراتژیک مورد بازبینی، کنترل و نظارت قرار می‌گیرد.

برای دستیابی به اهداف یاد شده، مکانیزم هایی از جمله توسعه و به روز رسانی اماکن ورزشی، استفاده از متخصصان در امر ورزش و استفاده از مکانیزم های علمی ورزش طراحی شده است.

تلاش امور ورزش شرکت ملی نفت ایران بر این است که در رشته های ورزشی باشگاهی که استعداد و پتانسیل لازم موجود است و از لحاظ امکانات زیر ساختاری، تجهیزات و تأسیسات، شرایط لازم مهیا است حضوری فعال داشته باشد.

–         آیا دوره های آموزشی تخصصی هم در دستور کار امور ورزش شرکت ملی نفت ایران قرار دارد؟

در مورد دوره های آموزشی تخصصی ورزشی باید گفت که در طی ۵ سال اخیر تمامی کارکنان (حتی شرکت های تابعه) بر اساس سطوح طبقه بندی شده عالی، میانی و متوسط در تمامی دوره های مدیریت ورزش که از سوی آکادمی ملی المپیک برگزار شده شرکت کرده اند.

در مدت زمان یاد شده حداقل ۱۸ دوره تخصصی مدیریت ورزش از جمله حقوق ورزش، مدیریت پایدار ورزش، مدیریت زیست محیطی ورزش، مدیریت و طرز اجرای مسابقات ورزشی، مدیریت اماکن و تاسیسات ورزشی، دوره عالی مدیریت ورزش، مدیریت بین المللی ورزش و مواردی از این قبیل برگزار شده که کارکنان در آن شرکت کرده اند.

–         آیا در این مدت دوره های آموزشی خارج از کشور هم برگزار شده است؟

به عنوان مصداقی برای برگزاری دوره های آموزشی، طب ورزشی و دوره های عالی خارج از کشور می توان به اعزام هیئت پزشکی ورزشی به کشور اسپانیا و کره جنوبی و همچنین حضور قائم میرابیان در دوره بین المللی شنا که در کشور هند برگزار شد اشاره کرد. از سویی دیگر نیز کاظمی نژاد، مربی مناطق نفتخیز جنوب نیز به یک دوره عالی در رشته وزنه برداری به کشور آلمان رفت و بابادی وند، مربی شاغل در ورزش مناطق نفتخیز هم به دوره عالی مربی گری پینگ پنگ به کشور چین اعزام شد. البته باید گفت که امور ورزش و تربیت بدنی شرکت ملی نفت ایران، یکی از فعال ترین سازمان ها در بخش آموزشی است که تاکنون حدود ۲۰ دوره مدیریت ورزشی و دوره های تخصصی پزشک ورزشی و یا مربیگری برگزار کرده‌اند که با استقبال کارکنان نیز مواجه شده‌است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۹۵۸۰ بازدید