مهار تورم،رشد تولید
عنوان گروه خبري / خبر .
  • ساعت : ۱۴:۵۵
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۱۲/۱۹ 
  • تعداد بازدید : 366
وزیر نفت در آیین بهره‌برداری از میدان‌های سپهر و جفیر
رشد اقتصادی بخش نفت و گاز در ۱۴۰۳ ادامه می‌یابد/ سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در گام نخست طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی

وزیر نفت گفت: پیش‌بینی می‌شود در سه ماه چهارم ۱۴۰۲ رشد اقتصادی بخش نفت و گاز کشور همچنان بالای ۲۰ درصد باشد و قول می‌دهیم با همت کارکنان صنعت نفت این روند در سال ۱۴۰۳ هم ادامه یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، جواد اوجی بعدازظهر امروز (جمعه، ۱۸ اسفندماه) در آیین افتتاح رسمی طرح توسعه میدان نفتی سپهر و جفیر که از طریق ویدیوکنفرانس و با حضور سیدابراهیم رئیسی در استان خوزستان برگزار شد، گفت: در آغاز به‌کار دولت سیزدهم برداشت روزانه نفت از میدان‌های نفتی در خوزستان یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه میلیون بشکه بود و امروز با همت کارکنان صنعت نفت این رقم به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه رسیده است.

وی افزود: در این دولت تاکنون ۱۳۲ پروژه ناتمام به ارزش ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تکمیل و ۵۰ پروژه جدید به ارزش ۴۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار طراحی شده و در حال اجراست.

وزیر نفت بیان کرد: در چند سالی که از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد، تولید نفت ۶۰ درصد، تولید روزانه گاز طبیعی ۵۰ میلیون مترمکعب، ظرفیت پالایش نفت روزانه ۲۱۰ هزار بشکه و ظرفیت پالایش گاز ایران روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

اوجی با اشاره به اینکه در آغاز به‌کار فعالیت دولت سیزدهم، تنها یک میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب گازهای همراه نفت جمع‌آوری می‌شد، اعلام کرد: این رقم هم‌اکنون به ۱۷ میلیون  و ۵۰۰ هزار مترمکعب رسیده است.

وی گفت: رشد اقتصادی بخش نفت گاز کشور براساس آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در سه ماه نخست، دوم و سوم امسال به ترتیب ۱۹.۸، ۲۵.۶ و ۲۱.۸ درصد اعلام شده است و پیش‌بینی می‌شود در سه ماه چهارم، این رشد همچنان بالای ۲۰ درصد باشد، در عین حال قول می‌دهیم با همت کارکنان صنعت نفت این روند در سال ۱۴۰۳ هم ادامه یابد.

وزیر نفت با اشاره به میدان‌های مشترک در غرب کارون تصریح کرد: هم‌اکنون توسعه این میدان‌ها تعیین و تکلیف شده است و از میدان‌های غرب کارون روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت و ۱۳۰ میلیون فوت‌مکعب گاز در روز برداشت می‌شود که بخش اعظم آن از میدان‌های مشترک است.

اوجی با اشاره به بهره‌برداری از گام نخست طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در نیمه نخست سال ۱۴۰۳، گفت: با بهره‌برداری از این طرح  تولید روزانه در این میدان به ۲۰۰ هزار بشکه می‌رسد.

وی با یادآوری اینکه پیشرفت فیزیکی طرح توسعه میدان‌های سپهر و جفیر در آغاز دولت سیزدهم ۱۵ درصد بود، اظهار کرد: امروز گام نخست این طرح با ظرفیت برداشت روزانه ۵۰ هزار بشکه با سرمایه‌گذاری ۴۱۴ میلیون دلاری به بهره‌برداری می‌رسد و سال آینده رقم تولید در این میدان‌ها به ۷۵ هزار بشکه خواهد رسید.

وزیر نفت با اشاره به مذاکرات با شرکت گسترش انرژی پاسارگاد برای توسعه میدان پارس شمالی و طرح‌های ال‌ان‌جی (گاز طبیعی مایع‌شده) کشور گفت: تلاش می‌کنیم ظرفیت تولید نفت و گاز کشور را افزایش دهیم.

* توسعه میدان سپهر و جفیر، نماد اقتصاد مقاومتی

در ادامه آیین بهره‌برداری رسمی از طرح توسعه میدان‌های سپهر و جفیر مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد با اشاره به تأکید دولت سیزدهم در ایجاد اقتصاد مقاومتی گفت: طرح توسعه میدان‌های نفتی سپهر و جفیر یکی از نمودهای بارز اقتصاد مقاومتی است.

وی توسعه پروژه‌های صنعت نفت و گاز را زمینه‌ساز اشتغال و ارزش افزوده بالا دانست و افزود: امروز نظام پولی و بانکی کشور می‌تواند با حمایت بخش خصوصی به توسعه پروژه‌های صنعت نفت کمکی شایان کند.

بر پایه این گزارش، سرمایه‌گذاری کلی در میدان‌های نفتی سپهر و جفیر بیش از ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و در قالب الگوی تازه قراردادهای نفتی ایران بوده است و در مجموع با حفاری‌ ۱۳۵ حلقه چاه تا انتهای تکمیل طرح مقدار کلی نفت قابل برداشت از این میدان‌ها به بیش از ۵۴۰ میلیون بشکه می‌رسد.

مقدار تولید بیشینه در میدان‌های نفتی سپهر و جفیر  با اجرای کامل این قرارداد به روزانه ۱۱۰ هزار بشکه می‌رسد.

امتیاز :  ۳.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    6.1.8.0
    V6.1.8.0