سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

افزایش یک میلیارد بشکه ای تولید نفت با افزایش یک درصدی ضریب برداشت

وزیر نفت با تاکید بر افزایش ضریب ازدیاد برداشت از میدان های نفتی کشور گفت: با افزایش یک درصدی ضریب برداشت از میدان های نفتی با ۶۰۰ میلیارد بشکه نفت درجا، یک میلیارد بشکه به توان تولید نفت کشور افزوده خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا، مهندس رستم قاسمی روز پنج شنبه (۲۲ دی) در جریان بازدید از منطقه عملیاتی بهرگان گفت: باید با استفاده از فناوری و روش های جدید، ضریب برداشت از میدان های نفت و گاز را افزایش دهیم تا از ذخایر موجود استفاده بهینه شود.

 وی با اشاره به این که اقدام های موثری برای ازدیاد برداشت از میدان سروش در دست انجام است، گفت: در صورتی که ضریب برداشت از میدان های کشور را حدود یک درصد افزایش دهیم این میزان برابر ۶ سال بودجه کل کشور است؛ به این معنا که، با افزایش یک درصدی ضریب برداشت از میدان های کشور با ۶۰۰ میلیارد بشکه نفت درجا، یک میلیارد بشکه به توان تولید نفت کشور افزوده خواهد شد.

قاسمی تصریح کرد: افزایش میزان و کیفیت تولید و برداشت از برنامه های اصلی وزارت نفت بویژه در شرکت نفت فلات قاره، به عنوان خط مقدم جبهه اقتصادی است.

 وی تصریح کرد: در دوران جنگ، آسیب های زیادی به تاسیسات نفتی شرکت فلات قاره وارد شد، همچنین سختی کار در دریا، پراکندگی سکوهای نفتی، عمق زیاد آب، دوری از ساحل شرایط خاص کاری را برای کارکنان این شرکت ایجاد کرده است.

 وزیر نفت گران بودن تجهیزات مورد نیاز در دریا نسبت به خشکی را از دیگر ویژگی های خاص عملیات دریایی اعلام و تصریح کرد: به عنوان نمونه اگر قیمت یک دکل خشکی را ۱۰ تا ۱۵ میلیون دلار در نظر بگیریم قیمت یک دکل دریایی ۱۰ برابر این رقم است.

  وزیر نفت تاکید کرد: باید از منابع فسیلی موجود در کشور که گرانبهاترین منابع است به خوبی استفاده شود و با تولید بیشتر و افزایش درآمدها، زیرساخت های کشور را بسازیم.

 وی یکی از برنامه های مهم صنعت نفت در مناطق مختلف کشور را ارائه برخی خدمات شهری خواند و افزود: صنعت نفت هر جای کشور که حضور دارد باید آبادانی و عمران را برای آن مناطق به همراه داشته باشد.

 قاسمی تصریح کرد: ۷۰ درصد کارکنان صنعت نفت در منطقه عملیاتی بهرگان بومی هستند و باید از توانمندی های منطقه به خوبی استفاده کرد؛ ضمن آنکه ایجاد زمینه برای بهره مندی مردم از مزایایی نفت در مناطق یکی از سیاست های جدی وزارت نفت است.

وزیر نفت با تاکید بر ضرورت حفظ جایگاه کارکنان این صنعت گفت: توجه به منابع انسانی و تکریم جایگاه آنان  سبب بهبود انجام کارها در صنعت می شود و این مهم یکی از برنامه های اصلی صنعت نفت است.

 این عضو کابینه دولت دهم همچنین در جریان بازدید از سکوی ابوذر گفت: تولید نفت برای کشور پهناور ایران بسیار مهم است و امروز نیازمند افزایش و حفظ تولید نفت هستیم تا با تامین اعتبار مورد نیاز تاثیر مثبتی در معیشت مردم و توسعه زیرساخت های کشور داشته باشیم.

 قاسمی گفت: با توجه به ذخایر و منابع موجود در کشور با ادامه روند تولید کنونی بیش از ۱۵۰ سال از انرژی فسیلی قابل استحصال بهره مند خواهیم شد و شرکت نفت فلات قاره در زمینه تولید به خوبی عمل کرده ولی باید تلاش بشتری در این زمینه انجام شود.

 وی تاکید کرد: ضروری است با ایجاد شرایط مناسب، دلگرمی  و انگیزه خوبی برای کارکنان روی سکوهای نفتی ایجاد شود و در این مورد تلاش های خوبی در صنعت نفت انجام شده است.

 قاسمی با ابراز خوشحالی از دیدار کارکنان خط مقدم تولید در شرایط سخت کاری روی سکوی نفتی، از تلاش های همه آنها به عنوان موثرترین نیروهای صنعت نفت تقدیر و تشکر کرد.

 وزیر نفت روز پنج شنبه (۲۲ دی) از منطقه عملیاتی بهرگان و سکوهای سروش، ابوذر و پایانه شناور FSU بازدید کرد.

به گزارش شانا، منطقه بهرگان حدفاصل شهرهای گناوه و دیلم و در ۲۰ کیلومتری بندردیلم و ۴۵ کیلومتری با بندرگناوه قرار دارد.

 این منطقه یکی از ۶ منطقه فلات قاره است که در بخش تولید و بهره برداری از میدان های نفتی در دریا سابقه ای ۵۰ ساله دارد. منطقه بهرگان دارای چهار میدان نفتی و بهرگانسر و هندیجان، قدیمی ترین میدان این منطقه است که بهره برداری از آنها اواخر دهه ۱۳۳۰ آغاز شد؛ میدان های سروش و نوروز نیز، از دیگر میدان های این منطقه است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۵۸۳۷۴ بازدید