سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

خوش قولی ویتنامی ها در لرزه نگاری دانان

حفر دو حلقه چاه اکتشافی در بلوک دانان به مناقصه می رود/خوش قولی ویتنامی ها در لرزه نگاری دانان

در نشست مشترک مدیریت اکتشاف و شرکت پتروویتنام به عنوان پیمانکار پروژه بلوک دانان بر تسریع روند آغاز حفاری اکتشافی در این بلوک تاکید شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران سید محمود محدث؛ مدیر اکتشاف این شرکت در حاشیه نشست مشترک با شرکت پتروویتنام که صبح امروز (۱۹ دی ماه) برگزار شد با بیان اینکه شرکت پتروویتنام به عنوان برنده مناقصه، فعالیت های اکتشافی بلوک دانان را عهده دار است افزود: بر اساس قرارداد این شرکت ۵۴۰ کیلومتر لرزه نگاری دو بعدی، پردازش مجدد اطلاعات لرزه نگاری قدیمی و حفر دو حلقه چاه اکتشافی را در تعهد دارد.

محدث توضیح داد: در قرارداد فعالیت های اکتشافی معمولا تعهدات کاری مشخصی به عنوان حداقل تعهدات تعریف می شود که پیمانکار موظف است به آن تعهدات در زمان تعیین شده در قرارداد عمل کند. موضوع دیگر هم حداقل هزینه ای است که پیمانکار باید برای انجام فعالیت های اکتشافی هزینه کند که این بخش کار با ریسک پیمانکار همراه است.

وی افزود: در صورتی که نتیجه اقدامات پیمانکار و سرمایه گذاری در بخش اکتشاف منجر به کشف میدان تجاری شود، پیمانکار با سرمایه گذاری خودش به توسعه آن میدان اقدام می کند و هزینه ها از محل تولیدی که بعد از توسعه حاصل می شود قابل پرداخت است.

محدث با بیان اینکه زمان انجام فعالیت های اکتشافی در بلوک دانان چهار سال پیش بینی شده است افزود: شرکت پتروویتنام در این زمان می بایست ۵۴۰ کیلومتر خط لرزه نگاری دو بعدی و ۶۰۰ کیلومتر پردازش مجدد اطلاعات لرزه نگاری قدیمی انجام دهد که هم اکنون از تعهد خود فراتر رفته و موفق به انجام ۶۴۲ کیلومتر خط لرزه نگاری دو بعدی و ۷۰۰ کیلومتر پردازش اطلاعات لرزه نگاری قدیمی شده یعنی در هر مورد ۱۰۰ کیلومتر بیش از تعهد خود عمل کرده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران افزود: شرکت پترو ویتنام در انجام مطالعات زمین شناسی هم مطابق با برنامه زمان بندی عمل کرده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون شرکت پتروویتنام با مشکلاتی در جهت انتقال منابع مالی رو به رو است از مذاکره و طرح مسئله با وزیر نفت خبر داد و افزود: با مذاکراتی انجام شده با وزیر نفت در روز گذشته (۱۸ دی ماه)، راه حل هایی پیشنهاد شد.

محدث اظهار امیدواری کرد که راه حل های پیشنهادی کارساز باشد و بتواند موجبات تسریع ادامه روند پروژه بلوک دانان را فراهم کند.

وی از برگزاری جلسه مشترک کاری با مسولان اجرای پروژه بلوک دانان در ماه فوریه خبر داد و افزود: هر سال برنامه عملیاتی و بودجه عملیاتی در جلسات مشترک کاری با مسئولان اجرای پروژه مشخص می شود که بر اساس برنامه ریزی این جلسه یکک ماه آینده برگزار و حجم کار و میزان بودجه مورد نیاز برای سال ۲۰۱۲ مشخص می شود.

محدث با بیان اینکه پیمانکار حفاری دو حلقه چاه اکتشافی در بلوک دانان از طریق مناقصه مشخص می شود افزود: در ایران پتانسیل های زیادی برای واگذاری کار حفاری وجود دارد البته انتخاب پیمانکار از طریق مناقصه انجام می شود و ما امیدواریم شرکت های توانمند داخلی بتواند مشارکت بیشتر داشته باشند.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران توضیح داد: لرزه نگاری بلوک دانان هم توسط شرکت عملیات اکتشاف البته با سرمایه گذاری شرکت پتروویتنام انجام شد و امید می رود که یک شرکت توانمند ایرانی بتواند حفاری چاه اکتشافی در این بلوک را عهده دار شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۴۹۴۱۷ بازدید