سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

عصر گذار از سنت به مدرنیته در توسعه صنعت نفت ایران فرا رسیده است

رشد یک درصدضریب بازیافت،معادل ۶ سال پول نفت /عصر گذار از سنت به مدرنیته در توسعه صنعت نفت ایران فرا رسیده است

وزیر نفت ایران می گوید:اگر ضریب بازیافت از مخازن نفتی ،یک درصد افزایش یابد، با احتساب ۶۰۰ میلیارد بشکه ذخایر نفتی کشور، معادل ارزش فروش ۶ سال نفت ایران به ثروت ملی ایران افزوده می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رستم قاسمی؛ وزیر نفت در هم اندیشی اعضای کمیته علمی کنفرانس راهکارهای تحول نظام توسعه و بهره‌برداری در بخش بالادستی نفت و گاز ایران با بیان این مطلب گفت: با تحقق افزایش ۱۰ درصدی ضریب بازیافت برداشت از مخازن، با احتساب ۶۰۰ میلیارد بشکه نفت ذخایر کشور، بهره وری حاصل معادل ارزش فروش ۶۰ سال نفت ایران است.

 وی با اشاره به موضوع بهره وری در صنعت نفت، گفت: با استفاده از روش های نوین و کنار گذاشتن روش های سنتی می توان ضمن افزایش ضریب بازیافت مخازن نفت کشور به بهره وری کامل در فرآیند توسعه و بهره برداری دست یافت.

وزیر نفت تصریح کرد: بدست آوردن حداکثر سود ممکن، با بهره گیری و استفاده بهینه از نیروی کار، توان، استعداد ومهارت نیروی انسانی انجام می شود که لازمه این امر استفاده از تکنولوژی های نوین است.

قاسمی اظهار کرد: افزایش ضریب بازیافت نفت کشور از ۲۴ درصد به ۳۴ درصد، عددی دست یافتنی است و درکشورهای دیگر جهان گاهی شاهدیم که ضریب بازیافت نفت با بیش از  ۴۵ درصد برداشت می شود.

وزیر نفت گفت: میزان ذخایر درجا و قابل برداشت نفت ایران کم نیست بنابراین باید متناسب با ظرفیت ها و توانمندی های خود بیشتر از این ذخایر برداشت کنیم و برداشت کنونی نسبت به توانمندی ها و ظرفیت ها بسیار کمی است.

وی ادامه داد: با برداشت بهینه در میدان های مشترک می توان به برداشت منطقی و متناسب با حق خود برسیم.

قاسمی تاکید کرد: امیدواریم با جمع بندی نتایج کنفرانس راهکارهای تحول نظام توسعه و بهره‌برداری در بخش بالادستی نفت و گاز ایران مبنای راه توسعه بخش بالادستی فراهم شود و درآمد حاصل از نفت بیشتر از گذشته به زیر ساخت های اساسی و کیفیت زندگی مردم اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه متخصصان صنعت نفت می توانند در ارائه راهکارهای نظام توسعه و بهره برداری در بخش نفت و گاز ایران موثر واقع شوند، گفت: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی بخش پایین دستی صنعت نفت از بالادستی به طور کامل در حال جدا شدن است و این کاربزرگی در جهت پیشبرد اهداف صنعت نفت است.

وزیر نفت، افزود: مدیریت بخش پایین دستی صنعت نفت توسط بخش های غیر دولتی، موثر تر از مدیریت این بخش توسط بخش دولتی خواهد بود.

قاسمی با بیان اینکه قسمتی ازبخش پایین دستی صنعت نفت به شرکت های خصوصی واگذار شده است، گفت: قسمتی دیگر از بخش پایین دستی نفت نیز با پیگیری های جدی در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی، به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۴۴۳۵۸ بازدید